Testet e Covid-19 që nevojiten për udhëtimet ndërkombëtare mund të kushtojnë më tepër se bileta e avionit - Business Magazine Albania

Testet e Covid-19 që nevojiten për udhëtimet ndërkombëtare mund të kushtojnë më tepër se bileta e avionit

Testet e Covid-19

Po mendoni të udhëtoni ndërkombëtarisht?

Në krye të pasigurive mbi variantin Delta dhe shfaqjen e variantit Omicron mbetet testimi i ndaj Covid, si domosdoshmëri për të udhëtuar. Për person, ato mund të kushtojnë qindra dollarë në varësi të vendit të nisjes, destinacionit, llojit të testit dhe kompaninsë që e ofron ato.

Ndërsa shumë vende ofrojnë testime falas ose të subvencionuara, kur bëhet fjalë për teste për të përmbushur kërkesat e udhëtimit, qeveritë shpesh mbështeten ose kërkojnë administrim nga kompanitë private, në vend të sistemeve të shëndetit publik.

Kostoja e të bërit biznes në një industri të paqëndrueshme, së bashku me mbikëqyrjen e kufizuar të çmimeve dhe shërbimeve nga qeveria, ka dhënë disa rezultate befasuese.

Çmimet e testit PCR për udhëtime mund të ndryshojnë drastikisht nga nën 10 dollarë në Mumbai në rreth 80 dollarë në Kenia, deri në gati 400 dollarë në Kansai, Japoni. Testet e shpejta, të kërkuara brenda 24 orëve nga fluturimi për në Shtetet e Bashkuara, mund të kushtojnë rreth 50 dollarë në Britani dhe 134 dollarë në aeroportin në Oslo.

Vetëm brenda Evropës, testet PCR për udhëtime mund të jenë disa herë më shumë se kostoja e një fluturimi me një drejtim midis vendeve. Në Afrikën Perëndimore, ku biletat ajrore midis vendeve fqinje ishin tashmë shumë të kushtueshme, kërkesat e testit PCR mund të shtojnë qindra dollarë në shpenzime, raporton Quartz Africa.

Në një studim nga Shoqata Ndërkombëtare e Transportit Ajror me bazë në DC, 70% e pasagjerëve thanë se kostoja e testimit ishte “një pengesë e rëndësishme për të udhëtuar”.

Testet PCR janë standardi i artë për zbulimin e koronavirusit. Shumë vende kërkojnë një rezultat negativ PCR brenda 48 ose 72 orëve nga udhëtimi; të tjerë kërkojnë teste pas mbërritjes në destinacion në varësi të statusit të vaksinimit.

Disa qeveri kanë vendosur kontroll të çmimeve: Në gusht, Emiratet e Bashkuara Arabe urdhëruan një kufi të çmimit të testimit PCR prej gati 14$ dhe një kthesë 24-orëshe. Në shtetin Maharashtra të Indisë, testet e rregullta PCR shkojnë deri në 8$. Që nga fillimi i dhjetorit, testet e shpejta PCR në aeroportin shtetëror të Mumbait janë të kufizuara në pak më shumë se 50 dollarë.

The Washington Post

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0