Tesla nis shitjet me Bitcoin - Business Magazine Albania

Tesla nis shitjet me Bitcoin

Tani mund të bleni një makinë Tesla  me Bitcoin,”-shkruan Elon Musk në rrjetin social Twitter. Disa kohë më parë, Tesla nën drejtimin e Musk bleu 1.5 bilionë dollarë vlerë të Bitcoin dhe në të njëjtën kohë njoftoi se shumë shpejt do të pranonte Bitcoin si pagesë për produktet e kompanisë së vet. Ndërkohë, Bitcoin u rrit me 5% pas njoftimit nga Elon Musk.

Ky vendim vlen vetëm për SHBA-në të cilët sipas udhëzimeve nga Tesla mund të dërgojnë shumën e kërkuar dhe për 1 minutë ajo do të mund të pranohet. Vlera e një mjeti të Tesla varion nga 37.000 deri në 127.000 dollarë.

Lidhja e Musk dhe Bitcoin po përforcohet akoma, pasi vetë Elon ishte gjithmonë i tërhequr nga kriptomonedha më e vlefshme dhe e famshme në botë. Disa investitorë mendojnë se Tesla dhe Bitcoin janë në një territor flluske. Tesla arriti 800 milionë dollarë në vitin 2020, ra në 600 milionë dhe tani është në 635 milionë. Ndërsa, Bitcoin luhatet nga ora në orë, por e nisi javën me 55.444 dollarë. Shtetet e tjera do të mund të blenë Tesla me kriptomonedhë pak më vonë sqaron kompania.

CNBC

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0