Teleskopi Webb kap një pamje të paparë më parë të zemrës së Rrugës së Qumështit - Business Magazine Albania

Teleskopi Webb kap një pamje të paparë më parë të zemrës së Rrugës së Qumështit

Rruga e Qumeshtit

Teleskopi Hapësinor James Webb ka parë në zemër të galaktikës Rruga e Qumështit, duke zbuluar veçori dhe mistere të reja brenda rajonit kaotik që mund të ndihmojë astronomët të zbulojnë më shumë detaje rreth universit të hershëm.

Aftësia e observatorit hapësinor për të parë universin në dritën infra të kuqe, e cila është e padukshme për syrin e njeriut, kapi detaje të papara kurrë më parë.

Astronomët përdorën Webb-in për të parë Shigjetarin C, ose Sgr C, një rajon aktiv i formimit të yjeve që ndodhet rreth 300 vite dritë nga vrima e zezë supermasive qëndrore e galaktikes Shigjetari A*.

“Imazhi nga Webb është mahnitës dhe të dhënat që do të marrim prej saj janë akoma më të mira”, tha Samuel Crowe, hetuesi kryesor i vëzhgimeve dhe një student universitar në Universitetin e Virxhinias.

“Yjet masivë janë fabrika që prodhojnë elementë të rëndë në bërthamat e tyre bërthamore, kështu që t’i kuptosh më mirë ato është si të mësosh historinë e origjinës së pjesës më të madhe të universit.”

Studimi i qendrës së Rrugës së Qumështit me Webb-in mund të sigurojë njohuri se sa yje formohen atje dhe nëse yjet masivë kanë më shumë gjasa të formohen pranë qendrës galaktike sesa krahëve spirale të galaktikës.

Vlerësohet se ka rreth 500,000 yje që shkëlqejnë brenda imazhit, të gjithë në madhësi dhe moshë. Midis tyre janë një grumbull protoyjesh , ose masa të dendura pluhuri dhe gazi që ende po zhvillohen dhe po rriten në yje të plotë duke përfshirë një protostar masiv në qendër të grupimit që ka më shumë se 30 herë masën e diellit. Protoyjet po lëshojnë materiale të ndezura, duke krijuar topa drite që dalin nga formacioni, i cili duket në mënyrë dramatike të errët në dritën infra të kuqe.

Astronomët janë ende duke u përpjekur të përcaktojnë se çfarë e  ka krijuar sasinë e madhe të gazit me energji, e cila tejkalon atë që normalisht do të lëshohej nga yjet e rinj masivë.  “Webb na ka ofruar një ton të dhënash për këtë mjedis ekstrem dhe ne sapo kemi filluar të gërmojmë në të.”

cnn.com

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #33 - Nëntor 2023

Numri 33 i revistës tonë, i cili me krenari mund të quhet “Revista e Personazheve.” Në këtë numër, jemi fokusuar në trajtimin e personaliteteve të shquara në fusha të ndryshme, brenda dhe jashtë kufijve të vendit tonë.

Dinamika e emigracionit ka bërë që shqiptarët të kontribuojnë në mënyra të ndryshme në vende të shumta të botës, duke ruajtur gjithmonë lidhjen me atdhen. Numri ynë i ri shpalos ngjarjet dhe angazhimet e tyre, duke sjellë në fokus dinamikën e tyre në ekonominë globale.

Në faqet e revistës, do të njiheni me personalitete të rëndësishme si Drita Ivanaj, e cila me fondacionin e saj ndihmon në avancimin e arsimit dhe kulturës. Gjithashtu, do të përfshihemi në misionin e dr. Skënder Myrtezanit dhe anëtarëve të Vatra Queens, New York, për kthimin e eshtrave të At Fan Nolit në Shqipëri.

Marjana Koçeku, …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0