Teknologjitë më të mira të prezantuara në CES 2019
Përditësuar së fundmi: 09/01/2019

Teknologjitë më të mira të prezantuara në CES 2019

Share
nga Neada Muçaj
Jan 09, 2019

Vit i Ri! Teknologji e re!

Si çdo Janar CES prezanton produktet më të mira teknologjike që e bëjnë jetën dhe më të bukur. Këtë herë eventi u mbajt në Las Vegas.

Televizionet 8K dominuan tërësisht shfaqjen në Las Vegas, laptopët ishin sërisht interesant (mos harroni që është folur se ata duhej të zhdukeshin disa vjet më parë?), dhe VR pa një ringjallje shumë të nevojshme.

Shumica e asaj që prezantohet në CES shpesh është konceptuale dhe nuk mund ta shohim kurrë në treg. Dhe kjo është një gjë e mirë, sepse kjo është ajo që i shtyn risitë përpara. Ne kemi nevojë për ëndërrimtarë të çmendur me ide të egra dhe të largëta. Pa ta, teknologjia do të ishte shumë e mërzitshme çdo vit.

TV DHE EKRANE

Samsung 75-inch Micro LED 4K TV
Çdo kompani e teknologjisë në CES duket se ka një TV 8K të një lloji. Samsung gjithashtu ka disa, por TV i tij me 75 inç mikro LED 4K është shumë më interesante, sepse është modular. Një dizajn i tillë është i kushtueshëm, por ju lejon të krijoni një televizor me pothuajse çdo përmasë, rezolucion dhe raport të pamjes për hapësirën tuaj.

Samsung Space Monitor

Monitorimi i Hapësirës së Samsung është kaq gjenial. Është projektuar për hapësirat e vogla të punës, duket elegant, mund të vendoset në mur dhe të shtrihet poshtë në tryezën tuaj. Monitoruesi i hapësirës të zhyt në mendime në një mënyrë që asnjë monitor kompjuteri nuk e bën.

LG ‘Massive Curve of Nature’

LG. e bëri përsëri! Edhe pse është diçka që nuk mund të blihet, gjigandi elektronik korean ka mbajtur shfaqjen më spektakolare televizive në kabinën e tij të CES për herë të tretë me radhë. Këtë vit, të pranishmit u trajtuan në “Curve Massive of Nature” kur hynë në kabinë e LG-së. Ky i fundit është i përbërë nga mbi 250 TV të lakuar LG OLED dhe ju duhet të shihni një video të saj në veprim.

KOMPJUTERËT

Dell XPS 13 (2019)

Dell nuk kishte shumë nevojë për të modifikuar kompjuterin e tij popullor XPS 13. Ndryshimi më i madh në XPS 13 (2019) është kamera e ripozicionuar, e cila ndodhet në pjesën e sipërme. XPS 13 është praktikisht i njëjtë me ekranet e hollë, një tastierë të bukur, mjaftueshëm porta, megjithëse është gjithashtu i përditësuar me çipe Intel 8th-gen më të shpejtë.

Samsung Notebook 9 Pro (2019)

Surface Laptop 2 i Microsoft dhe MateBook X Pro i Huawei janë vlerësuar si laptopët më të mirë të vitit 2018, por Samsung po vjen fuqishëm në 2019. Notebook 9 Pro (2019) jo vetëm që duket mirë, por ka fuqinë, portat, tastierën, trackpad të përgjegjshëm dhe ekranin e hollë për të konkurruar me më të mirët që vijnë këtë vit.

AirPlay for smart TVs

Apple nuk ka një prani zyrtare në CES, por ende di se si të bëjë një shfaqje jozyrtare në eventin e teknologjisë. Asnjë njoftim për produktin, por Apple i befasoi të gjithë duke prezantuar AirPlay për TV-të e palëve të treta. Pronarët e televizorëve smart të mbështetur nga Samsung, LG, Vizio dhe Sony së shpejti do të jenë në gjendje të transmetojnë me valë mbi përmbajtjen nga pajisjet e tyre iOS dhe Mac.

LG Signature OLED TV R

R në televizorët OLED TV R të LG-së qëndron për rollable – që do të thotë e përkulshme. Televiziori që paloset u prezantua për herë të parë në CES 2018, por këtë vit ju mund ta blini atë. Me ngjyra të mrekullueshme dhe nuanca të zeza të thella, një ekran që është vetëm 3 mm i trashë dhe natyrisht dizajni i përkulshëm, TV i LG-së është lehtësisht një nga gjërat më të bukura në CES.

TEKNOLOGJI QË VISHET

EKG e lëvizshme

Apple bëri që të gjithë të fillonin të kujdesen më shumë për shëndetin e tyre me serinë Apple Watch 4 dhe aplikacionin e saj EKG. Por, çfarë duhet të bëni nëse doni një EKG, por nuk doni një orë Apple? Një orë analoge ju ofron leximin e EKG-së bashkë me një çmim më të lirë (130$) se një orë Apple për t’ju ndihmuar të kujdeseni më mirë për shëndetin e zemrës suaj.

TRANSPORT/VR

Valeo Voyage

Si mund të jeni pasagjerë pa hipur fare në një automjet? Koncepti i Valeo Voyage është një eksperiencë VR, e cila e lejon drejtuesin të flasë dhe të shoh një pasagjer që realisht është i teletransportuar në një makinë. Kjo është një mënyrë e re që kompanitë po përdorin teknologjinë moderne për të lidhur njerëzit edhe kur ata nuk mund të jenë fizikisht afër.

TË TJERA

Hamburgeri i pamundur 2.0

Në CES, Foods Impossible zbuloi Burger Impossible 2.0. Çfarë ka të re? Së pari, mishi i viçit me bazë bimore vegan është bërë nga proteina soje në vend të proteinave të grurit, duke rezultuar pa asnjë hormon, më pak yndyrë dhe zero kolesterol. Gjithashtu është dhe gluten-free. Së dyti, është e shijshme.

/Mashable