Teknikat që do t'ju ndihmojnë të kapërceni sindromën imposter - Business Magazine Albania

Teknikat që do t’ju ndihmojnë të kapërceni sindromën imposter

sindromën imposter

Sindroma imposter mund t’ju mbajë larg nga qëllimet dhe dëshirat tuaja. Nëse e gjeni veten të frustruar nga paaftësia për të parë projektet drejt realizimit, sjelljet e vonuara ose ndjenjat dërrmuese të papërshtatshmërisë përballë arritjeve të të tjerëve, mund të vuani nga sindroma imposter (IS).

Ndryshe nga kushtet kronike si depresioni klinik ose çrregullimi i përgjithësuar i ankthit, IS nuk njihet si çrregullim. Sidoqoftë, është shumë e zakonshme si sindromë. Pra, na duhet të identifikojmë dhe kuptojmë siç duhet simptomat nëse duam të kapërcejmë IS.

Si përkufizohet më mirë sindroma imposter?

Natyra e vërtetë e IS është mungesa e objektivitetit, duke rezultuar në kufizime të besimeve dhe vetë-dyshimit. IS na bën të krahasojmë veten me arritjet e të tjerëve dhe të ndërtojmë një tregim që nuk jemi të denjë për të. Kjo, natyrisht, mund të funksionojë në drejtim të kundërt, me një vlerësim joreal të aftësive të dikujt që rezulton në arrogancë dhe synime jorealiste.

Nëse e gjeni veten në situata, veçanërisht në mundësi biznesi, ku përfshiheni në nënçmim të vetëvetes për të shmangur ndjenjën se nuk i përkisni dhe ndiheni sikur dikush në mënyrë të pashmangshme do të zbulojë të metat tuaja, me siguri po vuani nga IS.

Çfarë mund të bëjmë për të kapërcyer sindromën imposter?

Mos e gjykoni veten se keni sindromën imposter. Nëse përkufizimi i mësipërm i IS shkakton një shkallë njohjeje tek ju dhe mendoni se ndoshta keni sabotuar mundësitë si rezultat në të kaluarën – përpiquni të ndaloni mendjen tuaj që të zhytet poshtë atij mendimi që të fajëson. Të mendosh për gjithçka që ke humbur si rezultat, nuk do të bëjë gjë tjetër veçse do t’i përkeqësojë gjërat. Ju thjesht do të etiketoni përvojën e kaluar me traumën emocionale, duke shkaktuar më shumë vetë-dyshim, mbytje dhe mosveprim në të ardhmen.

Një mënyrë e shkëlqyeshme për të shmangur lidhjen me të kaluarën është të përfshiheni rregullisht në praktika të ndërgjegjshme që ju mundësojnë të përqëndroni vëmendjen tuaj në momentin e tanishëm. Meditimi është i mrekullueshëm, por ka edhe gjëra të tjera.

Pasi të mund t’i qetësoni ato mendime duke e sjellë mendjen tuaj në të tashmen, do të vini re një ndryshim në mënyrën se si e shihni të ardhmen tuaj. Në fund të fundit, momenti i tanishëm është gjithçka që është vërtet “reale”. Tani mund të bëni vetëm zgjedhje të reja dhe të krijoni përvoja të reja në të ardhmen. E kaluara ka ikur dhe e tashmja ende nuk është përcaktuar. Mos i projektoni gabimet e së kaluarës në të ardhmen tuaj, duke u fokusuar në to në të tashmen.

Mos lejoni që sindroma imposter të kultivojë FOMO

E lidhur me sindromën imposter është Frika nga Humbja (ose FOMO).

FOMO është shumë e zakonshme dhe ndoshta e keni ndjerë atë në një mënyrë apo në një tjetër. Për shembull, FOMO ndodh kur një bashkëkohës ose bashkëmoshatar arrin diçka që ne duam. Në momentet tona më të kthjellta dhe objektive mund ta hedhim poshtë si asgjë më shumë se xhelozi, por është më shumë se kaq.

Shumë shpesh ne mund të justifikohemi të ndjejmë peshën se sa e padrejtë është gjithçka. Por mos e mashtroni veten duke e menduar jetën si një lojë me shumë zero. Është shumë e lehtë të bësh gabim duke krahasuar fazën e parë të udhëtimit tënd me fazën 45 të dikujt tjetër. Largimi i vërtetë nga suksesi i dikujt tjetër duhet të jetë një manifestim që ata kanë dhënë dëshmi se është e mundur edhe për ju.

Mos harroni se ka të ngjarë të jeni një person i tipit A, dhe si i tillë keni një prirje për të dëshiruar që gjërat të ndodhin tani. Ajo që ju mungon është se rrugëtimi drejt suksesit është një pjesë kryesore e tij. Pa kontekstin e udhëtimit, rezultati është i paqëndrueshëm. Kjo është arsyeja pse rreth 70% e fituesve të llotarive dështojnë brenda pesë viteve.

Ju duhet t’i kujtoni vetes, ndërsa e ktheni mendjen në momentin aktual, se jeni pikërisht aty ku supozohet të jeni tani. Kur ktheni kokën pas dhe bëni lidhjen, gjithçka ka kuptim. Të gjitha fitoret që keni pasur si rezultat i punës dhe durimit tuaj nuk do të ishin ato që janë pa këtë.

Këtë e shohim edhe në marrëdhënie. Kur vendosim kaq shumë theks në nevojën për të takuar dikë dhe dëshirojmë dëshpërimisht të gjejmë dikë me të cilin të dashurohemi, nuk ndodh (ose më keq: ne përfundojmë me personin e gabuar, duke bindur veten se ai është i duhuri për ne). Nëse thjesht besojmë se jemi në rrugën tonë dhe se do të takojmë personin e duhur kur të jemi gati, kjo do të ndodhë.

Nuk mund ta shmangni kohën që ju nevojitet për t’u bërë personi që dëshironi të bëheni. Këto synime që keni për veten tuaj, për nga natyra e tyre, do të ndodhin në të ardhmen. Besoni në këtë dhe ngushëllohuni në të – ju jeni në rrugën tuaj. Mundësitë do të vijnë kur të jeni gati për to, ndaj qëndroni të qetë. Mbani mend: do të ketë nga ata që do të shikojnë se ku jeni në udhëtimin tuaj dhe do të ndihen njësoj si ju për të tjerët. Përpiquni t’i shihni gjërat sikur po ndodhin për ju, në të njëjtën mënyrë që mund t’i shihni kur shikoni prapa.

Ju duhet ta shikoni jetën tuaj në kontekstin e kohës. Në vend që të shikoni të tjerët ose të shqetësoheni për vlerën tuaj, kthejeni veten në të tashmen dhe kujtojini vetes se jeni pikërisht aty ku duhet të jeni në udhëtimin tuaj.

/entrepreneur

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #33 - Nëntor 2023

Numri 33 i revistës tonë, i cili me krenari mund të quhet “Revista e Personazheve.” Në këtë numër, jemi fokusuar në trajtimin e personaliteteve të shquara në fusha të ndryshme, brenda dhe jashtë kufijve të vendit tonë.

Dinamika e emigracionit ka bërë që shqiptarët të kontribuojnë në mënyra të ndryshme në vende të shumta të botës, duke ruajtur gjithmonë lidhjen me atdhen. Numri ynë i ri shpalos ngjarjet dhe angazhimet e tyre, duke sjellë në fokus dinamikën e tyre në ekonominë globale.

Në faqet e revistës, do të njiheni me personalitete të rëndësishme si Drita Ivanaj, e cila me fondacionin e saj ndihmon në avancimin e arsimit dhe kulturës. Gjithashtu, do të përfshihemi në misionin e dr. Skënder Myrtezanit dhe anëtarëve të Vatra Queens, New York, për kthimin e eshtrave të At Fan Nolit në Shqipëri.

Marjana Koçeku, …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0