Të ngrënit mirë midis Krishtlindjeve dhe Vitit të Ri - Business Magazine Albania

Të ngrënit mirë midis Krishtlindjeve dhe Vitit të Ri


Çdo vit në Necker Island ne konsumojmë një darkë të mrekullueshme tradicionale të Krishtlindjeve. Disa njerëz pyesin nëse ne do të konsumojmë një vakt tropikal Krishtlindjesh, pasi është shumë nxehtë për gjel, perime dhe lëng mishi. Në fakt, unë dua të konsumoj rosto të dielën, në çdo fundjavë, gjatë gjithë vitit. Dhe, sigurisht, vakti im i preferuar është ëmbëlsira që përgatit gruaja ime.

Gjithsesi, unë përpiqem të mbaj një dietë të ekuilibruar dhe e di sa e rëndësishme është të qëndrosh i shëndetshëm. Do të ketë shumë pak ndikim praktikimi i tenisit, shëtitjet, noti etj për të mundur ushqimin e shpejtë. Por ka gjithmonë vend për çokollatë, për aq kohë sa ajo është e balancuar me disa ushqime me kalori.

Ka disa mënyra të thjeshta për të bërë një ndryshim pozitiv në dietën e dikujt. Në vend të mishit, unë përpiqem të konsumoj peshk disa herë në javë. Në vend që të konsumoj ushqime me shumë kalori midis vakteve të ngrënies, unë përpiqem të konsumoj fruta ose arra.

Unë përpiqem të konsumoj kafe në minimum. Kur shijoj një gotë verë, e mbush shumë pak dhe i gëzohem çdo gllënke.

Ka një thënie që shkon për këtë kohë të vitit. “Mos u shqetësoni se çfarë ju hani mes Krishtlindjeve dhe Vitit të Ri.” Në fakt është ajo që ju hani mes Vitit të Ri dhe Krishtlindjeve, ajo që ka me të vërtetë rëndësi. Unë do të jem duke bërë një nga artikujt e mi për të mbajtur një dietë të shëndetshme në vitin 2017, e cila do të më vendos në formë të mirë për të arritur qëllimet e mia.

Burimi: Shkruar nga Richard Branson dhe publikuar në virgin.com

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0