A do të jetë ky " Viti i Arit " ? - Business Magazine Albania

A do të jetë ky ” Viti i Arit ” ?


Ari është duke kaluar një periudhë të mirë.

Metali i çmuar u rrit me 6%  javën e kaluar dhe më shumë se 16% nga fillimi i vitit. Për shkak të një tregu global të trazuar investitorët po e shikojnë arin si një investim të sigurtë. Vetëm javën e kaluar, u investuan $1.6 miliard në metale të çmuara,(që përfshinë arin, argjendin, platinin etj.) sipas Bankës së Amerikës.

“Investitorët po rikthehen tek ari për të shpërndarë riskun e portofolit dhe për shkak të sigurisë që ofron ky metal,” tha James Butterfill, kreu i kërkimeve të ETF Securities.

gold

Tregjet kanë qenë të trazuara këtë vit, për shkak të çmimit të naftës, ekonomisë në rënie të Kinës, dollarit të fortë dhe pasigurive të normave të interesit. Banka Qendrore Amerikane nuk është e vendosur për të ardhmen e normave të interesit.

Kjo gjë nuk i pëlqen investitorëve. “Investitorët janë të shqetësuar për politikat e Bankës Qendrore, për të ulur më tej normën e interesit ose për të mos e ndryshuar atë. Kjo do të thotë më shumë investim në ar.

Sipas analistit Jeff Gundlach, investitorët po e humbin besimin tek Banka Qendrore dhe kjo mund ta çojë çmimin e arit në $1400 për onz. Sot ari vlerësohet $1208.5 për onz.

gold 2

Tradicionalisht ari ka qenë një investim i preferuar kur gjërat në tregjet globale nuk shkojnë mirë. Në janar janë blerë 55 ton ar dhe vetëm në 10 ditët e para të shkurtit 59 ton.

Pyetja qendron sa do të vazhdojë kjo rritje.  A do të jetë ky ” Viti i Arit “?

/Forbes/

 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0