Të gjithë kanë ëndrra, por të paktë janë ata që punojnë për t'i arritur - Business Magazine Albania

Të gjithë kanë ëndrra, por të paktë janë ata që punojnë për t’i arritur

ëndrra

Young Women Entrepreneurship Program, themeluar nga Keti Gjipali dhe realizuar me mbështetjen financiare të Zyrës së Marrëdhënieve me Publikun të Ambasadës së SHBA në Tiranë, pati 100+ aplikime nga vajza dhe gra të qyteteve Shkodër dhe Vlorë dhe 20+ pjesëmarrëse.

Ky program përfshiu mbi 60 orë Trajnim, Mentorim & Networking, nën drejtimin e Keti Gjipali dhe suportin e Jona Rizvanolli dhe Anisa Lloja, Alumni të Programeve të Departamentit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Për më shumë detaje rreth ecurisë së programit mund të ndiqni artikullin paraardhës nga BusinessMag.

Të shtunën që kaloi u mbajt eventi final ‚Pitching Day‘, i cili ishte edhe në kuadër të ‚Global Entrepreneurship Week‘, ku 8 finalistet nga Shkodra dhe Vlora, prezantuan 6 idetë e tyre në ambjentet e Coolab Tirana. Të pranishëm ishin Albana Muçaj, nga Dhoma Ekonomike e Gruas, dhe Albina Haxhijaj, COO e Forcontact Europe, diskutimi me të cilat mundësoi një feedback konstruktiv për secilën nga idetë finaliste. Bizneset e prezantuara ishin nga më të larmishmet:

Romina Mino – Agriculture Parts – Vlorë

Glenda Matlija – Riviera Farm – Shkodër

Helga Sallaku – Globe TIK & Language Education – Shkodër

Bojkena Bani & Blerina Lalaj – Diellza – Vlorë

Marjana Llanaj – Studio Kontabiliteti Llanaj – Vlorë

Ana Lena & Brikena Lena – Passiflora – Vlorë

Finalistet, por edhe pjesëmarrëset e tjera, do të vijojnë të marrin mbështetje nga programi me mentorim dhe lidhje biznesi.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #26 - Korrik 2021

Ditët e nxehta të kësaj vere mund t’i freskoni me artikujt e revistës 26 të Businessmag. Një numër i pasur me artikuj rreth sipërmarrjeve në fusha të ndryshme, por edhe profileve interesante të sipërmarrësve. Që në kopertinë vini re dy djem që po çojnë përpara sipërmarrjen e ngirur nga prindërit. Një model për t’u ndjekur nga shumë sipërmarrje të tjera. Idetë e reja, nismat e reja në biznes sot janë më të rëndësishme se kurrë për të mundësuar suksesin.
Zhvillimet në disa tregje mund t’i gjeni në brendësi të revistës. Të tilla janë tregjet e real estate dhe ai i shërbimit postar.

Zhvillimet në fushën e teknologjisë këtë vit vijnë me 10 gjetjet më të rëndësishme teknologjike, të cilat janë orientuar shumë drejt zhvillimeve shëndetore.

Diaspora vjen me profilin e një sipërmarrëseje në fushën e stilimit dhe qepjes së veshjeve. Ornela ka arritur të hapë tre dyqane shërbimi, ku përshtaten brandet më të mëdha sipas nevojave të klientit.

Edukimi është një temë e prekur nga ne në këtë numër, pasi sfidat e edukimit në këtë vit pandemik kanë qenë të mëdha. Sjellim dy akademi me zhvillimet e tyre dhe qasjen ndaj edukimit gjatë pandemisë, si dhe mundësinë e edukimit të fëmijëve në format më të mira të mundshme.

Në brendë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0