Tani Skype e përkthen zërin tuaj në 10 gjuhë të ndryshme në kohë reale - Business Magazine Albania

Tani Skype e përkthen zërin tuaj në 10 gjuhë të ndryshme në kohë reale


Me shpikjen e internetit, bota nuk ka qenë kurrë më e lidhur se sot. Distancat janë të papërfillshme dhe ju lehtësisht mund të bisedoni me dikë që është 12 zona kohore larg nga ju. Ndërkohë që teknologjia përparon, pengesat gjithnjë e më shumë janë thyer dhe së shpejti, gjuha, një nga pengesat tona më të mëdha, nuk mund të jetë më një problem.

Microsoft dhe Skype sapo kanë shtuar funksion e tyre më të ri të programit Skype: një shërbim i përkthimit në kohë reale. Le të themi, për shembull, ju flisni vetëm anglisht dhe personi me të cilin po flisni di vetëm greqisht. Mjafton të lidheni në Skype, dhe kur ju flisni në anglisht, Skype menjëherë do t’a përkthejë bisedën në greqisht, i shoqëruar nga një zë sintetik në sfond. Dhe kur personi tjetër përgjigjet përsëri në spanjisht, Skype automatikisht do t’a përkthejnë atë në gjuhën tuaj. Kjo jo vetëm që zgjidh problemin e gjuhës së komunikimit, por gjithashtu ju bën të bën të ndiheni sikur ju jeni duke folur me personin.

tani-skype-e-perkthen-zerin-tuaj-ne-10-gjuhe-te-ndryshme-ne-kohe-reale-businessmag

Për momentin, vetëm 10 gjuhë janë dispozicion për këtë shërbim, Anglisht, Spanjisht, Protugalisht, Frëngjisht, Gjermanisht, Italisht, Mandarin, Arabisht, Rusisht dhe Japonisht. Ky opsion është mundësohet në Skype dhe Microsoft Translator live. Nëse gjuha juaj nuk është në listë, mos u frikësoni! Skype ofron një përkthim të tekstit mbi 60 gjuhë. Sigurisht, ju nuk mund të përdorni zërin apo video chat, por ju mund të bisedoni me mesazh në chat. Kjo risi nuk është vetëm e dobishme vetëm për qëllime sociale dhe të biznesit, por është gjithashtu fantastike për komunitetin shkencor.

Kjo teknologji lejon shumë shkencëtarë nga e gjithë bota të bashkëpunojnë me njëri-tjetrin duke kuptuar botën tonë dhe ligjet e saj dhe duke shpikur gjëra të reja, edhe në qoftë se ata nuk e flasin gjuhën e njëri-tjetrit. Rritja e efikasitetit dhe funksionalitetit të këtyre përkthimeve në kohë reale, lejon që këto bashkëpunime të jenë gjerësisht të disponueshme.

Një lajm i mirë ky për ata që e përdorin Skype, le të shpresojmë që së shpejti dhe gjuha shqipe të ketë një përkthim në këtë shërbim.

/GineersNow

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0