Tani mund të printohet duke përdorur zërat


Të printosh duke përdorur audion. Është një teknikë inovative e realizuar nga Universiteti Harvard, që shfrytëzon valët zanore për të prodhuar pikat e lëngshme, e pamundur deri tani të printoheshin, që mund të ketë një ndikim të menjëhershëm tek industria farmaceutike si edhe në sektorë të tjerë industrialë.

Procesi është provuar tashmë me materiale të ndryshme, nga mjalti tek qelizat staminale.

Teknika e përshkruar në revistën “Science Advances” mund të hapë rrugën për prodhime të reja biofarmaceutike e kozmetike, por edhe ushqim.

“Duke shfrytëzuar shtytjen akustike, kemi zhvilluar teknologjinë që lejon printimin e materialit me një pikë sipas kërkesës”, tregon Jennifer Lewis, koordinatore e studimit. Pikat e lëngshme prej kohësh përdoren në shumë fusha, që shkojnë nga printimi në letër deri në realizimin e mikrokapsulave për produktet farmaceutike, por shumë lëngje interesante janë të vështira të përdoren për printim për shkak të nivelit të lartë të viskozitetit të tyre.

“Objektivi ynë ishte të eleminohet viskoziteti duke zhvilluar një sistem printimi të pavarur nga kjo pengesë”, thotë Daniele Foresti, autor i parë i studimit.  Për të bërë këtë, kërkuesit kanë përdorur valët akustike. Kanë ndërtuar një zë akustik që mund të gjenerojë një fushë akustike shumë të përqëndruar, që siguron një fuqi shtytëse 100 herë më të lartë se forca normale e gravitetit në printer.

Kjo forcë e kontrollueshme tërheq çdo pikë të tepërt. Sa më e madhe gjerësia e valëve zanore, aq më të vogla janë pikat, pavarësisht llojit të lëngut. “Ideja është të sigurohet një fushë akustike që shmang pikat e vogla të tepërta”, thotë Foresti.

/IlSole24ore.com

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale