Tamponë falas për shqiptarët që udhëtojnë drejt Italisë

Tamponë falas për shqiptarët që udhëtojnë drejt Italisë

Tamponë falas

Të gjithë qytetarëve që udhëtojnë nga Shqipëria drejt Italisë, në aeroport do t’u kryhet tamponi falas për COVID-19 nga autoritetet italiane.

Në pritje të përgjigjes së testit, ata do të jenë të detyruar të karantinohen për 48 orë në banesën e tyre, pasi të kenë deklaruar të dhënat personale në një formular të posaçëm. Më pas, nëse personi rezulton i infektuar, ai duhet të karantinohet për 14 ditë; nëse rezulton i painfektuar lejohet të dalë nga karantina.

Lexoni: Rregullat e reja për udhëtimet drejt Greqisë

Ky rregull i ri parashikohet në dekretin e fundit të qeverisë italiane, publikuar nga ministria për Evropën dhe Punët e Jashtme të Shqipërisë. Gjithashtu, kjo masë nënkupton një ndryshim nga rregulli i mëparshëm, ku shtetasit shqiptarë ishin të detyruar të karantinoheshin për dy javë pasi kalonin kufirin italian.

Sipas dekretit, nevojitet paraqitja e testit negativ ndaj COVID-19 vetëm për qytetarët e Maltës, Spanjës, Greqisë, Kroacisë.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #26 - Korrik 2021

Ditët e nxehta të kësaj vere mund t’i freskoni me artikujt e revistës 26 të Businessmag. Një numër i pasur me artikuj rreth sipërmarrjeve në fusha të ndryshme, por edhe profileve interesante të sipërmarrësve. Që në kopertinë vini re dy djem që po çojnë përpara sipërmarrjen e ngirur nga prindërit. Një model për t’u ndjekur nga shumë sipërmarrje të tjera. Idetë e reja, nismat e reja në biznes sot janë më të rëndësishme se kurrë për të mundësuar suksesin.
Zhvillimet në disa tregje mund t’i gjeni në brendësi të revistës. Të tilla janë tregjet e real estate dhe ai i shërbimit postar.

Zhvillimet në fushën e teknologjisë këtë vit vijnë me 10 gjetjet më të rëndësishme teknologjike, të cilat janë orientuar shumë drejt zhvillimeve shëndetore.

Diaspora vjen me profilin e një sipërmarrëseje në fushën e stilimit dhe qepjes së veshjeve. Ornela ka arritur të hapë tre dyqane shërbimi, ku përshtaten brandet më të mëdha sipas nevojave të klientit.

Edukimi është një temë e prekur nga ne në këtë numër, pasi sfidat e edukimit në këtë vit pandemik kanë qenë të mëdha. Sjellim dy akademi me zhvillimet e tyre dhe qasjen ndaj edukimit gjatë pandemisë, si dhe mundësinë e edukimit të fëmijëve në format më të mira të mundshme.

Në brendë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0