Studimi i Deloitte në Evropën Qendrore, kompanitë shqiptare kryesojnë renditjen - Business Magazine Albania

Studimi i Deloitte në Evropën Qendrore, kompanitë shqiptare kryesojnë renditjen

Disa kompani nga Kosova dhe Shqipëria janë përzgjedhur nga Deloitte, si kompanitë me zhvillim më të shpejtë, ndikim dhe rritje në Evropën Qendrore. Sipas asaj që njofton kompania kosovare Gjirafa, kjo kompani është njohur nga Deloitte si kompania në fushën e teknologjisë me rritje më të shpejtë; duke u renditur në vendin e 11-të në Evropën Qendrore dhe e para në rajonin e Ballkanit.

“Sot është një moment historik i rëndësishëm. Që nga ditët e themelimit, ne kemi qenë në rritje eksponenciale. Ne jemi vërtet të nderuar nga Deloitte për këtë njohje”, ka shkruar në Facebook, Mergim Cahani, themelues dhe drejtor ekzekutiv i kompanisë.

Përveç kësaj kompanie, Deloitte ka vlerësuar edhe kompaninë tjetër kosovare Frakton. “Frakton është bërë një nga kompanitë e para të Kosovës që është paraqitur ndonjëherë në raportin prestigjioz Deloitte… Frakton është renditur e 16-ta në kategorinë Rising Star, një kategori që rendit kompanitë që tregojnë potencial të madh, por janë shumë të reja për të përmbushur minimumin e katër viteve për kriterin e funksionimit për kategorinë kryesore Fast 50”, ka shkruar Frakton në Facebook.

Edhe gjashtë kompani të tjera janë renditur ndër më të suksesshmet nga Deloitte, në kategorinë “Impact Star”. Nga Shqipëria janë përfshirë, OFICINA (Arjan Ymeri), Softmogul (Albi Zhulali) dhe Facilization (Gjergji Guri), kurse nga Kosova renditen Cacttus (Astrit Leti), ASSECO (Ardian Shehu) dhe 3CIS (Artir Geci).

“Deloitte Technology Fast 50” në Evropën Qendrore është një program që njeh dhe profilizon kompanitë e teknologjisë me rritje të shpejtë në rajon. Aktualisht në edicionin e tij të 21-të, ky program rendit 50 kompanitë publike ose private të teknologjisë me rritjen më të shpejtë. Fituesit e çmimeve Technology Fast 50 për vitin 2020 përcaktohen bazuar në rritjen e të ardhurave për katër vjet (2016 deri në 2019), duke shtuar se kompanitë duhet të kenë të ardhura operative të vitit bazë prej 50,000 euro në 2016, 2017, 2018 dhe të ardhura operative të vitit aktual (2019) prej të paktën 100,000 euro. “Deloitte Technology Fast 50” në Evropën Qendrore është pjesë e programit global “Deloitte Fast 500”.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0