Studimi, 92% e studentëve preferojnë libra fizikë sesa e-books


Na vjen keq, teknofilë! Ndërsa bota po bëhet gjithnjë e më dixhitale, kur është fjala për leximin, librat e rregullt po i qëndrojnë kohës. Në një studim të ri të kryer nga profesori i gjuhësisë në Universitetin Amerikan Naomi Baron, hulumtuesit kanë gjetur se një shumicë e madhe e studentëve preferojnë libra fizikë – me kapak dhe letër – më shumë se e-books për të lexuar me orë të tëra.

TechSot.Al raporton se për studimin, Baron anketoi mbi 300 studentë universitarë nga SH.B.A, Japonia, Gjermania dhe Sllovakia rreth preferencave të tyre të leximit. Mes opsioneve për libra fizikë dhe pajisje elektronike të leximit, 92% e studentëve kanë thënë se mund të përqendrohen më mirë me libra fizikë.

“Ka dy çështje të rëndësishme. E para ishte se ata thonë se hutoheshin me gjëra të tjera nëse lexonin e-libra”, ka thënë Baron për The New Republic. “E dyta kishte të bënte me lodhjen e syve dhe dhimbjen e kokës dhe parehatinë fizike.”

 

/Ky artikull u publikua së pari nga TechSot.al. Business Magazine Albania ka të drejta të plota të ripublikimit të këtij artikulli, në bazë të marrëveshjes mes palëve./

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale