Studentët, edhe provime online! Universiteti i Tiranës publikon rregulloren - Business Magazine Albania

Studentët, edhe provime online! Universiteti i Tiranës publikon rregulloren

Pasi kanë marrë dije në distancë për atë që nesër do të jetë profesioni i tyre, duket se studentët do të zhvillojnë po online edhe sezonin e parë të provimeve për këtë vit akademik. Të enjten Universiteti i Tiranës publikoi rregullat që duhet të ndjekin pedagogët dhe studentët për testimin e njohurive nga shtëpia.

Në rregullore thuhet se për çdo provim do të caktohen dy data të njëpasnjëshme në mënyrë që studentët të cilët mund të hasin vështirësi teknike apo e kanë të pamundur kryerjen e provimeve për arsye të ndryshme të mos penalizohen. Për procedurën e provimit online studentët do të njoftohen 10 ditë para përfundimit të mësimit.

Kohëzgjatja e provimit me gojë do të jetë 10-15 minuta, për testin me shkrim online 1-2 orë, për provimin e kryer nga shtëpia 2-3 orë. Pedagogu kërkon kartat e identitetit dy ditë para provimit ndërsa studentët këshillohen që të hyjnë në platformën “Microsoft Teams” 15 minuta para fillimit të provimit

Provimet që zhvillohen me gojë online regjistrohen kurse dokumentacionin elektronik i provimeve, pyetjet dhe kërkesat regjistrohen në CD.

Drejtues të Universiteteve kanë kërkuar nga Komiteti Teknik i Ekspertëve që studentët të rikthehen në auditore të paktën për zhvillimin e sezonit të provimeve, por deri më tani kërkesa nuk ka marrë përgjigje. Sakaq studentët kundërshtojnë provimet online madje edhe duke paralajmëruar bojkot të procesit.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0