Startup Sauna in Tirana – Sep 17 - Business Magazine Albania

Startup Sauna in Tirana – Sep 17


At a Startup Sauna Local Event, local early stage startups will receive honest feedback and advice from coaches, who are experienced serial entrepreneurs and investors. By impressing the coaches, attending startups have the opportunity to be shortlisted for the Startup Sauna fall 2015 acceleration program held October 12th – November 13th in Helsinki, Finland.

Startup Sauna connects the most promising startups from Nordics, Eastern Europe and Russia with experienced serial entrepreneurs, investors and other industry experts through an intensive one month accelerator program. We focus heavily on business development: from finding a scalable business model to understanding the target market and customers’ needs, and from pitching to putting together an investor deck. Naturally, technical help is also available.

The best teams of each batch are brought to Silicon Valley after the accelerator program to get understanding of the US market, that is, to meet investors, media, customers and potential partners.

Once accepted to Startup Sauna, a company also gets access to Slush, the leading startup event in Europe. In 2014 Slush attracted more than 13.000 attendees, 1.400 startups, 700 investors and 600 media representatives.

Startup Sauna is a non-profit organization and its events and programs are free-of-charge.

What happens and when?

Startup Sauna is organised twice a year, the Spring program in May-June and the Fall program in October-November. The program takes place in our own co-working space in Helsinki, Finland. The application period opens two months before the program starts.

 

Apply here

Download PDF

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0