Start Smart, programi i trajnimit profesional që synon të formojë 20 mijë punëkërkues - Business Magazine Albania

Start Smart, programi i trajnimit profesional që synon të formojë 20 mijë punëkërkues


Start Smart janë kurset e reja të formimit profesional të nisura në muajin nëntor të vitit të kaluar me mbështetjen e programit Gjerman në Shqipëri GIZ. Në një vizitë të zhvilluar në Qendrën e Formimit Profesional nr. 4 në Tiranë, Ministrja e Financave Anila Denaj tha se përmes këtyre kurseve, po synohet të organizohet një qasje më e mirë e punëkërkuesve në profilet e punës në të ardhmen. Objektivi është që të trajnohen rreth 20 mijë punëkërkues.

Qendra e Formimit Profesional n.4 ofron 47 kurse në: elektronikë, mekanikë, IT, grafik dizajn, etj., fusha, në të cilat tregu i punës ka më shumë kërkesë.

Lexo: Ja disa nga “Bletët e Arta”. Sipërmarrja në turizëm që po mbështet formimin profesional

Sipas ministres Denaj, përmes kualifikimit në 4 muaj realizohen përshtatshmëritë e teorisë dhe praktikës në baza të harmonizuara dhe në marrëveshje me biznesin.

Programi Start Smart po ofrohet në të gjitha zonat ku ka zyra të punës. “Ka një bashkëpunim me zyrat e punës dhe me qendrat e formimit, në mënyrë që të përshtaten sa më mirë nevojat me dijen dhe me tregun e punës. Objektivi ynë është trajnimi i 20 mijë punëkërkuesve, pothuajse 1/3 e fuqisë punëtore, e cila është në kërkim të punës në të gjithë Shqipërinë”, tha ministrja.

Në Qendrën e Formimit Profesional nr. 4 ka çdo ditë 850 kursantë, të regjistruar në kurse të ndryshme. Vitin e kaluar, sipas të dhënave të qendrës, u certifikuan 2800 kursantë.

 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0