Start Smart, programi i trajnimit profesional që synon të formojë 20 mijë punëkërkues


Start Smart janë kurset e reja të formimit profesional të nisura në muajin nëntor të vitit të kaluar me mbështetjen e programit Gjerman në Shqipëri GIZ. Në një vizitë të zhvilluar në Qendrën e Formimit Profesional nr. 4 në Tiranë, Ministrja e Financave Anila Denaj tha se përmes këtyre kurseve, po synohet të organizohet një qasje më e mirë e punëkërkuesve në profilet e punës në të ardhmen. Objektivi është që të trajnohen rreth 20 mijë punëkërkues.

Qendra e Formimit Profesional n.4 ofron 47 kurse në: elektronikë, mekanikë, IT, grafik dizajn, etj., fusha, në të cilat tregu i punës ka më shumë kërkesë.

Lexo: Ja disa nga “Bletët e Arta”. Sipërmarrja në turizëm që po mbështet formimin profesional

Sipas ministres Denaj, përmes kualifikimit në 4 muaj realizohen përshtatshmëritë e teorisë dhe praktikës në baza të harmonizuara dhe në marrëveshje me biznesin.

Programi Start Smart po ofrohet në të gjitha zonat ku ka zyra të punës. “Ka një bashkëpunim me zyrat e punës dhe me qendrat e formimit, në mënyrë që të përshtaten sa më mirë nevojat me dijen dhe me tregun e punës. Objektivi ynë është trajnimi i 20 mijë punëkërkuesve, pothuajse 1/3 e fuqisë punëtore, e cila është në kërkim të punës në të gjithë Shqipërinë”, tha ministrja.

Në Qendrën e Formimit Profesional nr. 4 ka çdo ditë 850 kursantë, të regjistruar në kurse të ndryshme. Vitin e kaluar, sipas të dhënave të qendrës, u certifikuan 2800 kursantë.

 

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale