Stackoverflow Albania, forumi shqiptar që iu kthen përgjigje pyetjeve tuaja - Business Magazine Albania

Stackoverflow Albania, forumi shqiptar që iu kthen përgjigje pyetjeve tuaja


Keni dëgjuar ndonjëherë për stackoverflow.com??? Nëse jo akoma atëherë disa zhvillues shqiptarë ju sjellin një forum të ngjashëm, por tashmë në gjuhën shqipe.

Stackoverflow Albania është forumi më i ri për pyetje-përgjigje i lançuar në Gusht të këtij viti, ku të gjithë përdoruesit mund të pyesin lidhur me problemin teknik që kanë në ushtrime, punë, detyra etj. Në një intervistë për BusinessMag, Said Duleviç na tregon më shumë rreth këtij forumi.

Ideja e krijimit lindi si rezultat i kërkesës së shumë maturantëve për pyetjet që kishin për ushtrimet në parapërgatitjet e provimeve të maturës. Gjithashtu programuesit shqiptarë duhet të kenë një vend ku mund të ndihmojnë njëri tjetrin, por në gjuhën shqipe,” u shpeh Said.

Stackoverflow Albania i shërben çdo studenti të informatikes e më gjerë, i shërben programuesve dhe teknikëve që hasin probleme në detyrat që secili bën në jetën e tij. Praktikisht rubrikat dhe formati i këtij forumi është shumë i thjeshtë. Një përdorues pasi hyn në forum menjëherë prezantohet me pyetjet dhe përgjigjet që antarët e tjerë kanë bërë në të. Më pas përdoruesi zgjedh të pyesë apo të përgjigjet dhe për këtë regjistrohet fare lehtësisht. Pas regjistrimit dhe çdo aktiviteti që realizon në forum përdoruesi shpërblehet me pikë.

“Fokusi është tek pyetjet dhe përgjigjet e një niveli që t’i shërbejnë dhe pjesës që nuk pyet,” thotë ai.

Një plan tjetër i ekipit të Stackoverflow Albania është dhe prezenca mobile së shpejti në Playstore dhe App Store. Deri tani impakti ka qenë pozitiv dhe nga statistikat në dispozicion numërohen: 34 pyetje, 76 përgjigje, 23 komente dhe 55 përdorues.

Ekipi që po punon për Stackoverflow Albania përbëhet nga: Said Duleviç, Edison Neza dhe kompania dixhitale Techalb.al. Sipas Said fokusi i tyre është që të përmirësojnë dhe ta bëjnë sa më të lehtë përdorimin e forumit për të gjithë personat që pyesin.

Ndërsa në lidhje me strategjinë e marketingut ai na thotë se deri tani janë duke punuar me strategji teknike si: SEO, Keywords dhe Google Search. Në tetor marketingu do të shtrihet më gjerë pasi do të përdorin edhe rrjetet Sociale, portalet, madje dhe publiciteti fizik me postera nëpër institucionet arsimore dhe vendet ku ky forum është i rëndësishëm.

Ne shohim forume të ngjashme me Stackoverflow Albania, po diferenca është e dukshme, sepse ky është një forum vetëm pyetje-përgjigje dhe fusha e zbatimit është fusha e teknologjisë dhe shkencave ekzakte.

 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0