Spektakël në qiell/ Si rrallëherë, sonte do të jenë të dukshëm Superhëna, Marsi dhe Mërkuri - Business Magazine Albania

Spektakël në qiell/ Si rrallëherë, sonte do të jenë të dukshëm Superhëna, Marsi dhe Mërkuri

Spektakël në qiell/ Si rrallëherë, sonte do të jenë të dukshëm Superhëna, Marsi dhe Mërkuri

Superhëna e parë e gushtit do të shfaqet natën e 1 gushtit, e ndjekur vetëm 30 ditë më vonë nga hëna e dytë e plotë, e njohur si “hëna blu”.

Përveç kësaj, në natën e 1 gushtit, kur lind Superhëna, si Mërkuri ashtu edhe Marsi do të jenë të dukshëm në qiell, gjë që nuk ndodh aq shpesh.

Astronomët theksojnë se ky fenomen, me dy Superhëna brenda një muaji, ka ndodhur në vitin 2018 dhe herën tjetër mund ta presim vetëm në vitin 2037.

Lexo edhe: Zbulohet “meteori boomerang” i parë në botë: Shkëmbi që la Tokën tani është kthyer

Ata që duan të vëzhgojnë ‘Perseidët’ ose ‘lotët e Shën Lorencit’ në këto netë vere, do të duhet të jenë të durueshëm. Edhe pse ‘Perseidët’ janë të dukshëm nga 17 korriku deri më 24 gusht, intensiteti i tyre nuk është i njëjtë gjatë gjithë kohës.

Për shkak të hënës së plotë dhe dritës së fortë të hënës, ‘Perseidët’ nuk do të jenë shumë të dukshme këto ditë. Megjithatë, lajmi i mirë është se kulmi i ‘Perseidit’ nuk pritet deri në natën e 12-13 gushtit dhe deri atëherë Hëna duhet të jetë në një fazë të re, ose mezi e dukshme në qiellin e natës.

abc

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #32 - Gusht 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0