Sony prezanton PlayStation 5, sjell risi në video-lojëra

Sony prezanton PlayStation 5, sjell risi në video-lojëra

PlayStation 5

Pas 7 vitesh pritje, Sony ka prezantuar më në fund Playstation 5. Prezantimi i pajisjes së re pritej në fund të këtij viti, por Sony duket se ka dashur t’i surprizojë të gjithë të apasionuarit pas video-lojërave.

Konsola e re e videolojërave ka një procesor më të fuqishëm, më shumë memorie RAM sesa PlayStation 4 dhe një kartë grafike të përmirësuar.

Ndryshim tjetër i PS5 nga PS4, që u prezantua në vitin 2013, është fakti se konsola e re do të jetë e bardhë dhe pozicioni natyral do të jetë ai vertikal.

Lexoni: Blerja e Giphy nga Facebook, Autoriteti i Konkurencës nis hetimin

Komanda e re, që quhet Dualsense është një zhvillim i DUALSHOCK 4 dhe do të jetë e pajisur me mikrofonë në mënyrë që lojtarët të komunikojnë “online” me njëri-tjetrin pa pasur nevojë për kufje.

Mendohet se PS5 do të dalë në shitje për një çmim më të ulët se 500 euro.

Playstation 5 ofron një grafikë mjaft të avancuar si dhe kohë shumë më të shkurtra karikimi nëpërmjet përdorimit të hard diskut. Prezantimi i pajisjes së re u bë online dhe tërhoqi më shumë se 3 milionë vizitorë live vetëm në kanalin e youtube.

Kompania përmes këtij prezantimi, ka vendosur të surprizojë edhe rivalin e saj, Microsoft, që brenda fundit të këtij viti pritet të prezantojë pajisjen e re të Xbox, që është edhe rivali kryesor i playstation.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0