Snapchat tanimë transformon selfie-t në imazhe hiper-realiste! - Business Magazine Albania

Snapchat tanimë transformon selfie-t në imazhe hiper-realiste!

Snapchat tanimë transformon selfie-t në imazhe hiper-realiste!
Nuk është sekret që filtrat tashmë mund të na transformojnë pothuajse në çdo gjë…Por Snapchat tani e ka ngritur këtë në një nivel, me lançimin e një mjeti të ri që përdor inteligjencën artificiale (AI) për të riimagjinuar plotësisht fotografitë tuaja.

E ashtuquajtura veçori “Dreams” do t’i lejojë përdoruesit të krijojnë selfie me temë fantastike me AI në vetëm disa prekje – dhe rezultatet janë jashtëzakonisht realiste.

Sirenat e detit të thellë dhe mbretërit e epokës së Rilindjes janë ndër paketën fillestare të tetë Dreams kompliment që mund të krijohen, ndërsa të tjerat fillojnë nga 0,99 dollarë.

Mjeti i AI do të lançohet fillimisht në Australi dhe Zelandën e Re, përpara se të kalojë në Snapchatters të tjerë anembanë globit brenda disa javësh.

Lexo edhe:Si t’i komunikoni një vendim të vështirë ekipit tuaj

“Kur lentet mbërritën në vitin 2015, Snapchatters u kënaqën teksa transformuan pamjen e tyre përmes realitetit të shtuar – ata mbinë veshë qeni, ndryshuan ngjyrën e flokëve në një çast dhe ndanë me miqtë e tyre të cilët mezi prisnin të reagonin ndaj argëtimit”, tha Snapchat.

‘Përparimet e fundit në AI po zhbllokojnë edhe më shumë mundësi. Duke filluar nga sot, me një funksion të ri të gjeneruar nga AI i quajtur Dreams, Snapchatters mund të krijojnë imazhe fantastike që i lejojnë ata të provojnë identitete të reja – qoftë një sirenë në një peizazh të thellë deti, ose një mbretërore e epokës së Rilindjes.

Funksioni i përqendruar te AI vjen vetëm disa muaj pasi Snapchat lançoi ‘My AI’ – një chatbot ‘eksperimental dhe miqësor’ i krijuar për të qenë një ndihmës personal për çdo Snapchatter.

Mundësuar nga OpenAI, kjo mund të përdoret për të dalë me sugjerime për darkë, për të planifikuar një itiner apo edhe për të shkruar poezi.

Dreams është një hap përpara nga kjo, me titanin e teknologjisë që kërkon të ‘dyfishojë’ përdorimin e AI në jetën e përditshme.

dailymail

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #33 - Nëntor 2023

Numri 33 i revistës tonë, i cili me krenari mund të quhet “Revista e Personazheve.” Në këtë numër, jemi fokusuar në trajtimin e personaliteteve të shquara në fusha të ndryshme, brenda dhe jashtë kufijve të vendit tonë.

Dinamika e emigracionit ka bërë që shqiptarët të kontribuojnë në mënyra të ndryshme në vende të shumta të botës, duke ruajtur gjithmonë lidhjen me atdhen. Numri ynë i ri shpalos ngjarjet dhe angazhimet e tyre, duke sjellë në fokus dinamikën e tyre në ekonominë globale.

Në faqet e revistës, do të njiheni me personalitete të rëndësishme si Drita Ivanaj, e cila me fondacionin e saj ndihmon në avancimin e arsimit dhe kulturës. Gjithashtu, do të përfshihemi në misionin e dr. Skënder Myrtezanit dhe anëtarëve të Vatra Queens, New York, për kthimin e eshtrave të At Fan Nolit në Shqipëri.

Marjana Koçeku, …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0