Sipas shkencës, njerëzit të cilët hanë më shumë çokollata janë më pak të stresuar


Eksperimentet e para njerëzore favorizojnë konsumin e çokollatës së errët, jo vetëm për të larguar stresin.

Efektet e çokollatës së zezë janë testuar tek njerëzit, dhe ajo që studiuesit zbuluan do t’ju pëlqejë shumë.

Studimet e fundit tregojnë se çokollata e zezë me një përqëndrim të lartë të kakaos, të paktën 70%, mund të kenë efekte pozitive pë stresin, inlamacionin, kujtesën, humorin madje dhe sistemin imunitar. Flavonoids, të cilat gjenden në kakao, janë anti-inflamatore. Përfitime të tjera përfshijnë neuroplasticitetin e zgjeruar, aftësinë e trurit për të përshtatur dhe krijuar lidhje të reja që ndodhin ndërkohë që ne përjetojmë, mësojmë dhe përshtatemi me gjërat e reja dhe të përditshme.

Ne vazhdimisht nuk kemi nevojë për më shumë justifikime për të ngrënë çokollatë, por këto rezultate duken premtuese. Sigurohuni që keni zgjedhur çokollatë e errët të etiketuar të paktën 70% kakao, për të shijuar të gjitha këto benefite.

/Time

Must watch
Business Mag Nr. #24 - Tetor 2020

Numri 24 i revistës Businessmag.al sjell një panoramë të zhvillimeve, përshtatjeve dhe ecurisë në sektorë të ndryshëm të ekonomisë. Në të njëjtën kohë, shohim zhvillime relativisht të kënaqshme.  Organizime të reja si Dhoma Ekonomike e Gruas, duket si një shpresë për më shumë zë, lobim dhe mbështetje për gratë sipërmarrëse dhe sipërmarrjet e reja.

Gjatë kësaj periudhe angazhime si programi “Ringrihu më i fortë”, ishin një lloj kundërpërgjigje ndaj dëmeve ekonomike që po shkakton pandemia.

Influencerat vijojnë të rrisin hapësirat e tyre dhe janë bërë një instrument i rëndësishëm marketimi. Në brendësi të revistës do të gjeni renditjen e top 100 influencerave më të mëdhenj në vend.

Gjatë kësaj vere ndërkohë, vetë Businessmag pati një fushatë të suksesshme të promovimit të turizmit shqiptar. Qindra të rinj u angazhuan të dërgojnë foto dhe përshkrimet e vendeve të ndryshme të Shqipërisë.

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale