Sipas ekspertëve të shëndetit mendor, bëni këto 4 gjëra çdo ditë për të qenë më të lumtur dhe elastik mendërisht - Business Magazine Albania

Sipas ekspertëve të shëndetit mendor, bëni këto 4 gjëra çdo ditë për të qenë më të lumtur dhe elastik mendërisht

Sipas ekspertëve të shëndetit mendor, bëni këto 4 gjëra çdo ditë për të qenë më të lumtur dhe elastik mendërisht

“Njerëzit duhet të kuptojnë se të qenit “elastik mendërisht” do të thotë që po përjetoni diçka në një nivel të lartë stresi dhe ne nuk supozohet të funksionojmë në nivele të tilla stresi për një periudhë të gjatë kohore,” thotë Dr. Jessica Jackson. Ajo thekson: “Kur mendojmë për ndërtimin e elasticitetit, duhet të pranojmë se ai nuk do të thotë që të jeni të fortë ajo mund të nënkuptojë se ju duhet dhe pak pushim dhe përpunim i emocioneve, kështu që do të jetë më e lehtë të menaxhoni një situatë stresuese.”

Ka disa zakone që mund të adoptoni për të ndërtuar forcën dhe elasticitetin tuaj mendor. Këtu janë katër rekomandime:

  1. Bëni një check-in pesë minutash çdo mëngjes

Gjatë gjithë kohës ne pyesim të tjerët “Si jeni?”, por kur është hera e fundit që i keni bërë vetes këtë pyetje?

Është e lehtë të bllokoni emocionet dhe të funksiononi me sistem “autopilot” derisa të jeni në prag të “burn out-it”. Vendosni një kohëmatës për pesë minuta çdo mëngjes dhe mbani shënim se si ndiheni. Dr. Jackson sugjeron të filloni me pyetjet e mëposhtme:

Si ndihem?

Çfarë më duhet sot?

Si dua të shkoj sot?

Të ulesh në heshtje dhe të mendosh për këto pyetje mund t’ju ndihmojë të përpunoni emocionet negative dhe të kuptoni çdo rregullim që duhet të bëni në orarin tuaj për të larguar stresin, pavarësisht nëse bëhet fjalë për të bërë një vrap, porositje për marrjen e ushqimit ose një aktivitet tjetër të kujdesit për veten.

  1. Krijoni ‘mikro-momente’ pozitiviteti

Truri ynë është i lidhur me vështirësi për të kërkuar rrezikun kudo, duke i dhënë peshë emocioneve negative mbi ato pozitive. Kura për këtë zakon të keq është ajo që Boardman i quan “mikro-momente” pozitiviteti: pra të kërkoni njerëz ose gjëra që ju sjellin gëzim.

Mendoni se si mund t’i përfshini këto momente,  për shembull, duke telefonuar një mik ose duke dëgjuar muzikën tuaj të preferuar në rutinën tuaj.

Lexo:Të influencosh industrinë e Real Estate në Shqipëri

  1. Kryeni një auditim teknologjik

Mediat sociale janë lidhur gjerësisht me ankthin dhe depresionin si tek adoleshentët ashtu edhe tek të rriturit, duke minuar mirëqenien dhe qëndrueshmërinë tonë emocionale.

Ndonëse nuk është e mundur të hiqni dorë nga interneti, Boardman rekomandon të vlerësoni zakonet tuaja me teknologjinë për të parë nëse ka ndonjë rrjet social ose njerëz që duhet të reduktoni ose eliminoni nga konsumi juaj.

  1. Praktikoni vendosjen e kufijve

Vendosja e kufijve është një aftësi kritike për t’u bërë elastik mendërisht pasi ju ndihmon të zgjidhni atë që lejoni brenda jetës tuaj.

“Elasticiteti shpesh ngatërrohet me pavarësinë, por elasticiteti duhet të jetë më shumë rreth prioritizimit të nevojave tuaja,” thotë Jackson.

Diskutimi i kufijve mund të duket i frikshëm ose i pakëndshëm në fillim, por duke ndarë gradualisht ndjenjat tuaja dhe duke thënë “jo” pa u ndjerë në faj mund të nënkuptojë se nuk po e humbni “energjinë tuaj” në gjëra që janë të dëmshme për shëndetin tuaj mendor.

cnbc

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0