Sindikata më e madhe në Gjermani kërkon rritjen e pagave me 8% - Business Magazine Albania

Sindikata më e madhe në Gjermani kërkon rritjen e pagave me 8%

Sindikata më e madhe e punës në Gjermani po kërkon një rritje të pagave prej 7% deri në 8% për të ndihmuar 3.8 milionë punëtorë në industrinë e metaleve dhe elektronikës të përballen me inflacionin e shfrenuar.

Rekomandimi të hënën nga bordi drejtues i “IG Metall” është më i larti në rreth 13 vjet, duke reflektuar një shtrëngim ndaj konsumatorëve të shkaktuar nga lufta në Ukrainë dhe ndërprerjet e vazhdueshme të furnizimit. Sugjerimi përfshin parashikimin e Bundesbank për vitin 2022 për rritjen mesatare të çmimeve në ekonominë më të madhe të Evropës.

Negociatat që fillojnë në shtator do të jenë marrëveshja më e madhe e pagave në Gjermani dhe rezultati i saj mund të japë një tregues se si do të zhvillohen pagat e përgjithshme në të gjithë sektorët. Bisedime të tilla për pagat shqyrtohen nga afër nga Banka Qendrore Evropiane, e cila është gati të fillojë të rrisë normat e interesit. Zyrtarët kanë paralajmëruar se rritjet e mëdha të pagave mund të kërcënojnë një spirale inflacioniste.

Lexo edhe: SHBA masa kundër inflacionit, rritja më e madhe e normës së interesit që nga 1994

Kryetari i “IG Metall” Joerg Hofmann u bëri thirrje politikanëve të ndihmojnë në lehtësimin e barrës së rritjes së kostove të jetesës.

Kompensimi i inflacionit në situatën aktuale “nuk mund të jetë vetëm detyrë e negociatave kolektive”, tha ai në një konferencë për shtyp të hënën.

Inflacioni gjerman arriti një tjetër nivel në maj, me çmimet që u hodhën me 8.7% nga një vit më parë. Arndt Kirchhoff, kreu i lobit të punëdhënësve Gesamtmetall në shtetin e Rhein-Westfalisë së Veriut, paralajmëroi gjatë fundjavës se “marrëveshjet e tepërta të pagave” do të nxisnin më tej inflacionin./ Bloomberg 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0