Si të rrisni produktivitetin tuaj çdo javë ? - Business Magazine Albania

Si të rrisni produktivitetin tuaj çdo javë ?


Imagjino një jetë ku ti mund të punosh pak dhe kjo të mjaftojë për t’i bërë të gjitha.

Shumë prej nesh e harxhojnë kohën me gjëra të parëndësishme ose ju mungon efikasiteti kur bëjnë gjëra që kanë rëndësi.

Brendon Burchard ka ndarë me publikun atë që sipas tij quhet formula e produktivitetit 5X50, e cila shpjegon si mund të bësh shumë gjëra në pak kohë. Ne kemi përzgjedhur disa nga pikat kryesore të cilat do t’iu ndihmojnë të jeni më produktiv.

50-minuta më shumë gjumë

Nuk ka një sasi të përcaktuar gjumi që një individ duhet të bëjë. Disa njerëz mjaftohen me 6 orë gjumë, e disa të tjerë flenë 7 deri në 8 orë.

Sipas Fondacionit të Gjumit, 45% e njerëzve në SHBA kanë thënë se mungesa e gjumit ka ndikuar në rutinën e tyrë të përditshme.

Mundohuni të flini 50 minuta më shumë gjumë, duke fjetur më herët ose duke u zgjuar më vonë (për të gjitha ata që e kanë luksin ta bëjnë këtë.)

50-minuta punë në mëngjes

Ka shumë studime që tregojnë se ne jemi më kreativ në mëngjes. Kjo për faktin se vullneti është i limituar dhe ne duhet të përfitojmë duke bërë punët tona më të rëndësishme në mëngjes.

Në vend që t’i ktheni përgjigje mesazheve dhe email-eve, ju duhet t’i ruani mëngjeset tuaja për gjërat që ju duhet të bëni gjatë ditës dhe të krijoni një strategji se si ta bëni punën tuaj më efektive.

50-minuta planifikim

Një nga arsyet më të mëdha përse ne nuk gjejmë kohë për të mësuar diçka të re apo të merremi me pasionet tona është fakti që ne bazohemi te lista jonë e punëve që kemi për të bërë. Sipas Kevin Kruse, një autor shumë i njohur i cili ka studiuar sjelljet e miliardierëve, sipërmarrësve dhe atletëve Olimpik, ajo që kanë të përbashkët njerëzit e suksesshëm është: ata planifikojnë prioritetet e tyre.

Të caktosh punët e tua në kalendar dhe të matësh përiudhën kohore të realizimit të tyre të lejon ty të fokusohesh vetëm në një gjë e cilë është shumë e rëndësishme për ty, në vend që të jesh i paoragnizuar.

Ne përfitojmë shumë më shumë kur krijojmë strategji afatgjata.

50-minuta pushim

Sa herë pushoni gjatë punës?

Ka një efekt reduktues të cilin ne e përjetojmë pas një periudhe të caktuar kohe. Disa njerëz (Tipi A) mendojnë se mund të bëjnë më shumë gjëra nëse nuk shkëputen për të pushuar.

Por kreativiteti, fokusi dhe vullneti ynë do të vuajë nëse ne nuk çohemi të paktën njëherë dhe të lëvizim përreth.

Një metodë që ne iu sugjerojmë është Teknika Pomodoro

si-te-rrisni-produktivitetin-tuaj-cdo-jave-businessmag

Ja sesi funksionon:

  1. Zgjidh një detyrë që ke për të bërë.
  2. Vendose Pomodoro-n në 25 minuta (Pomodoro është një aplikacion falas, i cili mat kohën tuaj)
  3. Puno në detyrën që ke caktuar der kur alarmi Pomodoro të bjerë, më pas qarkoje si të përfunduar në listën tënde këtë detyrë.
  4. Bëj një pushim të shkurtër (5 minuta do të ishte mirë)
  5. Pas 4 Pomodoro-ve, bëj një pushim më të gjatë (15-30 minuta)

50-minuta ripërtëritje

Në fund të ditës, strategjisë për t’u bërë më produktiv i vjen fundi.

Të gjithë ne duhet të planifikojmë kohën tonë për të ripërtërirë veten çdo ditë. Kjo mund të bëhet përmes meditimit, disa të tjerë zgjedhin ushtrimet fizike ose duke mbajtur shënime dhe duke reflektuar për ato që na kanë ndodhur gjatë ditës.

/LifeHacks

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0