Si të menaxhoni kohën tuaj

Si të menaxhoni kohën tuaj


Menaxhimi i kohës është një aftësi e rëndësishme për t’u kultivuar. Mund t’ju ndihmojë të përfitoni sa më shumë nga çdo ditë, duke siguruar sukses në fusha si puna dhe shkolla.

Për të menaxhuar kohën tuaj, përdoreni atë në mënyrë produktive, duke punuar në mjedisin e duhur dhe duke u dhënë përparësi detyrave. Minimizoni shpërqëndrimet duke fikur telefonin dhe mediat sociale kur është e nevojshme. Sigurohuni që të ndiqni një orar ditor që ju lejon të përfitoni sa më shumë nga çdo ditë.

Krijoni mjedisin e duhur për të punuar

Mjedisi ku punoni mund të ndihmojë në produktivitetin tuaj të përgjithshëm. Nuk ka rregulla të rrepta në lidhje me një mjedis pune, kështu që zgjidhni atë që është më i përshtatshëm për ju. Rrethojeni veten me gjëra që ju frymëzojnë në mënyrë që të ndiheni entuziastë. Këto ndjenja do t’ju ndihmojnë të qëndroni aktiv dhe të jeni produktiv. Për shembull, ndoshta një artist i veçantë ju frymëzon. Investoni në disa printime të pikturave të tyre dhe varini ato në muret e zyrës tuaj. Nëse mund të zgjidhni një hapësirë të veçantë për të punuar, zgjidhni një hapësirë pa shpërqëndrime. Puna përpara televizionit tuaj mund të jetë një ide e keqe, por ndoshta ju mund të shtyni një tavolinë në cepin e dhomës tuaj të gjumit dhe të punoni atje.

Rendisni detyrat tuaja sipas rëndësisë

Para se të filloni me punët tuaja të ditës, jepuni përparësi atyre që janë më të rëndësishmeve. Organizojini ato pak më tepër sesa thjesht të shkruani gjithçka që duhet të bëhet. Për shembull, detyrat e etiketuara “urgjente” duhet të bëhen sot. Detyrat e etiketuara “të rëndësishme, por jo urgjente” janë të rëndësishme për t’u bërë, por mund të presin. Detyrat si “përparësi e ulët” mund të ndërpriten nëse është e nevojshme.

Rendisni detyrat sipas secilës kategori. Për shembull, nëse duhet të përfundoni një raport për punë, kjo do të ishte një detyrë urgjente. Nëse duhet të filloni një projekt tjetër pune, por afati nuk është për dy javë të tjera, kjo do të ishte një detyrë “e rëndësishme, por jo urgjente”.

Lexo: Kur është koha më e mirë e pushimeve për një sipërmarrës?

Kushtojuni rëndësi detyrave parësore

Përfundimi i detyrave thelbësore është gjëja e parë që ju duhet t’i përkushtoheni që në nisje të ditës tuaj të punës. Në këtë mënyrë do të eleminoni një stres shumë të madh. Filloni çdo ditë duke kryer detyrat më të rëndësishme tuajat. Për shembull, nëse keni pesë email-e, për të cilat duhet të përgjigjeni dhe një raport që duhet të shikohet, bëjeni këtë menjëherë pasi të hyni në zyrë.

Shfrytëzoni çdo moment për të bërë gjëra produktive

Nëse keni disa minuta të humbura në autobus, përdoreni atë për të lexuar diçka për shkollë ose punë. Mundohuni të bëni diçka që ju vlen në çdo moment. Nëse jeni student, mendoni të investoni në disa libra audio ose regjistroni leksionet tuaja. Ndërsa prisni në radhë ose rrini kot në klasë, ju mund të dëgjoni materiale për kurset tuaja.

Mos u bëni multitasking

Shumë njerëz supozojnë se multitasking është një mënyrë e shkëlqyer për të bërë më shumë çdo ditë dhe për të menaxhuar kohën me mençuri. Sidoqoftë, përqëndrimi në detyra të shumta në të njëjtën kohë ju bën më pak produktivë. Gjërat do të kërkojnë më shumë kohë, pasi nuk po i kushtoni asgjëje vëmendjen tuaj të plotë. Përqëndrohuni plotësisht në një detyrë në vend të kësaj. Do ta bëni punën tuaj më shpejtë në këtë mënyrë, duke ju lejuar të shfrytëzoni sa më shumë kohën tuaj.

WikiHow

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0