Si të argëtoni fëmijët pa shpenzuar shumë para?


Pushimet verore janë periudha e vitit që fëmijë adhurojnë më shumë. Energjia e mbledhur gjatë gjithë vitit duket sikur shpërthen në muajt e verës. Si t’i argëtoni? Një zgjidhje është plazhi, ndoshta disa ditë në kamp, mund t’i çoni nga gjyshja… të gjitha këto kërkojnë shumë para.

Ja çfarë mund të bëni për t’i mbajtur fëmijë të zënë, ndërkohë që shkolla do dhe shumë ditë të fillojë.

Kthehu tek e vjetra

E mban mend kur gatuaje me mamin pjata të thjeshta apo ëmbëlsira? Merrini fëmijët në kuzhinë, vendosni përparset dhe filloni të gatuani bashkë.

Provo diçka të re

Keni bërë ndonjëherë rafting? Alpinizëm? Ecje në zbulmi të vendeve të reja? Bëni diçka të re dhe tërhiqini fëmijët drejt aventurës.

Pak histori

Mund të vizitoni një muze në qytet, ose mund t’ju rrëfeni histori nga jeta juaj përpara se të bien të flenë. Fëmijët i adhurojnë historitë.

Bëhu kreativ

Copa letrash, bojë, plastelinë apo çdo mjet tjetër që ju ndodhet rrotull mund t’ju shërbej për t’i bërë pasditet më interesante. Në internet (Youtube) mund të gjeni pafund video që ju mësojnë si të krijoni gjëra të bukura e të dobishme. Fëmijët janë të lumtur kur ndihen të dobishëm.

/DailyMail

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale