Si lindi Dita Botërore e Librit dhe e të Drejtave të Autorit


“Dita Botërore e Librit dhe e të Drejtave të Autorit është një festë që promovon kënaqësinë e marrë prej të lexuarit”, shkruhet në faqen zyrtare të UNESCO-s.

Çdo 23 prill festa, që zhvillohet në të gjithë botën bëhet për të sjellë në vëmendje lidhjen mes të kaluarës dhe të ardhmes, urën lidhëse midis brezave dhe kulturës. 23 prilli është një datë simbolike në botën e letërsisë e lidhur me vdekjen e autorëve të shquar William Shakespeare, Miguel de Cervantes dhe Inca Garcilaso de la Vega. Kjo datë ishte një zgjedhje e natyrshme për Konferencën e Përgjithshme të UNESCO-s, të mbajtur në Paris në vitin 1995, për të përkujtuar librat dhe autorët, si dhe për të inkurajuar të gjithë që të lexojnë.

Duke mbrojtur librat dhe të drejtat e autorit, UNESCO mbështet kreativitetin, diversitetin dhe qasjen e barabartë në dije e njohuri.

Lexoni: Mjeku që i kërkoi OBSH-së mbështetje për Shqipërinë, optimist për gjetjen e shpejtë të kurimit

“Më shumë se kurrë, në një kohë kur shumica e shkollave në botë janë të mbyllura dhe njerëzit duhet të kufizojnë kohën e të qëndruarit jashtë, fuqia e librit duhet përdorur për të luftuar izolimin, për të forcuar lidhjet midis njerëzve, për të zgjeruar horizontet si dhe për të stimuluar mendjen dhe krijimtarinë tonë”.

“Gjatë muajit prill, por edhe gjatë gjithë vitit, është shumë e rëndësishme që të merrni kohë për të lexuar për veten apo fëmijët tuaj. Është një kohë për të festuar rëndësinë e leximit, për të nxitur rritjen e fëmijëve si lexues dhe për të promovuar një dashuri të përjetshme për letërsinë dhe integrimin në botën e punës. Përmes leximit dhe festimit të Ditës Ndërkombëtare të Librit dhe të Drejtave të Autorit, ne mund të udhëtojmë falë imagjinatës”.

“Duke krijuar ndjenjën e të qenurit në një grup dhe bashkësi, duke lexuar dhe marrë njohuri të përbashkëta, lexuesit në të gjithë botën mund të lidhen dhe të ndihmojnë njëri-tjetrin në frenimin e vetmisë”, shkruhet në faqjen e UNESCO-s, duke iu referuar izolimit dhe situatës, që të gjithë po kalojnë për shkak të pandemisë botërore të COVID-19.

Lexoni: Javën e ardhshme do të zgjerohet orari i lëvizjeve

“Librat kanë aftësinë unike për të të argëtuar dhe për të mësuar. Ato janë një mjet që të ndihmojnë të eksplorosh fusha që i kalojnë përvojat e tua personale nëpërmjet ekspozimit ndaj autorëve, universeve dhe kulturave të ndryshme, si dhe një mjet për të depërtuar në thellësitë më të mëdha të brendësisë sonë”, thotë Audrey Azoulay, Drejtoreshë e Përgjithshme e UNESCO-s, me rastin e Ditës Botërore të Librit dhe Të Drejtave të Autorit.

UNESCO

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0