Si funksionon Super League: pjesëmarrësit, formati dhe financimi nga kolosi amerikan JP Morgan - Business Magazine Albania

Si funksionon Super League: pjesëmarrësit, formati dhe financimi nga kolosi amerikan JP Morgan

Lajmi për krijimin e Super League të Evropës po shkakton një tërmet në botën e futbollit, me Uefa dhe Federatat në gjendje lufte pas vendimit të 12 klubeve për të filluar turneun e ri. Elita e futbollit është bërë bashkë për të kërkuar një mënyrë për të përmirësuar të ardhurat, duke i ofruar tifozëve futbollin e madh. Në këtë këndvështrim, duhet kuptuar si do të funksionojë ky format dhe cila do të jetë rregullorja e manifestimit kontrovers, data e fillimit e së cilës është ende e mbuluar me mister.

Skuadrat pjesëmarrëse

Aktualisht janë 12 skuadra që kanë aderuar: Milan, Arsenal, Atletico Madrid, Chelsea, Barcelona, Inter, Juventus, Liverpool, Manchester City, Manchester United, Real Madrid dhe Tottenham Hotspur si klube themeluese. Këtyre do t’u shtohen edhe tre të tjerë, gjithmonë si themelues, dhe 5 të kualifikuar në vit. Klubet që lindën formatin e ri nuk do të jenë kurrë në gjendje të zbresin.

Formati

Super League do të shohë në start 20 klube që konceptohen me 15 klube themeluese dhe 5 të kualifikuara në vit. Do të ketë dy grupe të përbërë nga 10 ekipe secila, të cilat do të luajnë si brenda ashtu edhe jashtë. Pas fazës së grupeve, 8 skuadra do të kualifikohen për një turne me eliminim direkt, duke luajtur vajtje e ardhje deri në finalen me ndeshje teke të Superligës, në një finale të sezonit prej katër javësh. Tre të parët në secilin grup do të kualifikohen automatikisht në çerekfinale. Të katërtat e të pestat do të përballen me njëri-tjetrin në një ndeshje vajtje-ardhje për dy vendet e mbetura në dispozicion për çerekfinalet. Finalja do të luhet në fund të majit në një stadium neutral.

Financimi nga JP Morgan

Është gjithçka çështje parash, shumë parash! Super Liga do të financohet nga “JP Morgan”, kolosi amerikan. “Reuters” shkruan se një zëdhënës i grupit me seli në Nju Jork e ka konfirmuar këtë me një e-mail. Shifra të larta, siç lexohet në komunikatën zyrtare të Super Ligës:

“Turneu i ri vjetor do të sjellë një rritje ekonomike shumë më të lartë dhe do të jetë një mbështetje për futbollin europian nëpërmjet një impenjimi për një kohë të gjatë, do të arkëtohen kontribute solidariteti pa një limit maksimal, që do të rriten në raport me përfitimet e ligës. Këto kontribute solidariteti do të jenë shumë të larta se ato që gjenerohen nga kompeticioni aktual europian dhe parashikohet që të kalojnë 10 miliardë euro gjatë periudhës fillestare të impenjimit të klubeve.

Përveç të tjerash, turneu do të ndërtohet mbi një bazë financiare të shëndoshë, me të gjithë klubet themelues. Në shkëmbim të impenjimit të tyre, klubet themeluese do të përfitojnë rreth 3.5 miliardë euro si mbështetje të planeve të tyre për investimin në infrastrukturë dhe për të rregulluar bilancet pas pandemisë së Covid-19.

Në lidhje me temën e solidaritetit, nga brenda botës së Super League theksohet se turneu i ri “do të sigurojë rritje ekonomike më të lartë dhe mbështetje për futbollin evropian përmes një angazhimi afatgjatë për të paguar kontribute solidariteti pa një tavan”. Një mbështetje prej 434 milionë euro në vit për 23 vitet e ardhshme, 160 më shumë se solidariteti aktual i Uefa. Destinacioni, rinia, futbolli bazë dhe futbolli i grave”.

Kur luhet

Turneu do të fillojë në gusht, por, duke pasur parasysh betejën ligjore të premtuar nga Uefa dhe federatat kombëtare, nuk është ende e qartë se në cilin vit. Nuk ka gjasa që të fillohet para sezonit 2022-2023. Ndeshjet do të luhen në mes të javës dhe të gjitha klubet do të vazhdojnë të luajnë në ligat e tyre kombëtare.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0