Si duhet të sillemi me kolegët - Business Magazine Albania

Si duhet të sillemi me kolegët


Nëse ky është sabotim apo konkurrencë e drejtpërdrejtë, këtu janë mënyrat se si ta mbroni karrierën tuaj nga ata që dëshirojnë t’ju pengojnë.

Zbusni lakminë.

Qëndroni nën radar duke qenë modest, herën tjetër që dëshironi të transmetoni një arritje, konsideroni si i bën kjo të ndihen të tjerët. Gjithashtu ndani informacion në lidhje me përpjekjet dhe dështimet tona. Pas një pushimi të madh, për shembull, mos harroni të tregoni historinë e humbjes së bagazhit tuaj dhe jo vetëm kënaqësitë që morët nga udhëtimi.

Dëgjoni instinktin tuaj.

Nëse e gjeni veten duke u mbrojtur nga një bashkëpunëtor, ekspertët sugjerojnë se është e rëndësishme të dëgjoni instiktin tuaj dhe të veproni sipas tij.

Mos besoni shumë.

Besimi ndërtohet mbi themelet e një marrëdhënie të mirë. Është shqetësuese të zbulosh se po tradhtoheni nga një bashkëpunëtor; veçanërisht nëse keni punuar ngushtë me atë person dhe keni menduar se mund t’i besoni. Në vend që të mbështesni besimin në fjalët e dikujt, vëzhgoni veprat e tyre. Ndërsa ata mund t’ju urojnë gjatë një promovimi, vini re nëse veprat e tyre thonë të kundërtën.

I mbani ata afër.

Nëse besoni se dikush ka diçka kundër, përpiquni t’i përfshini ata.

Merreni seriozisht.

Nëse gjeni prova sabotimi, merreni seriozisht situatën. Mblidhni prova për të mbështetur besimin tuaj se po ju sabotojnë. Ekspertët sugjerojnë të mbani një ditar me detaje rreth shqetësimeve tuaja me prova që i mbështesin ato, dhe të mblidhni informacion nga kolegët e tjerë, nëse janë të vetëdijshëm se po ju tradhtojnë.

Tregohuni i drejtpërdrejtë.

Në vend që të ankoheni tek shefi, ju duhet të flisni direkt me bashkëpunëtori.

Mbroni vetveten.

Ndryshoni fjalëkalimet tuaja, fikni kompjuterin tuaj, kur largoheni nga tavolina e punës dhe siguroni në kyç dokumentet delikate.

/Ekonomiaonlnine

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0