Si do të funksionojë regjimi i ri i lëvizjeve në vend

Si do të funksionojë regjimi i ri i lëvizjeve në vend


Nga 11 maji, i gjithë vendi përveç bashkive Shkodër, Kurbin, Krujë, Durrës, Tiranë dhe Fier, do të jetë zonë e gjelbër.

Në zonat e gjelbra do të lejohet qarkullimi me automjete private pa nevojë për autorizim, deri në orën 21:00. Ndërsa në zonat e kuqe lejohet qarkullimi me autorizim deri në orën 17:30.

Qytetarët mund të lëvizin në këmbë, pa pasur nevojë për t’u pajisur me leje, në zonat e gjelbra. Ata këshillohen të pajisen me masa mbrojtëse dhe të ruajnë distancat.

Në zonat e gjelbra ndalohet grumbullimi i më shumë se pesë personave, aktivitetet kulturore e sportive të çdo lloji, transportin publik si edhe bizneset që janë ende të mbyllura.

Lexoni: Autoshkollat hapen me dy faza

Më 11 maj, në të gjithë vendin do të hapen parukeritë, berberët, klinikat dentare dhe dyqanet në qendrat tregtare, si edhe do të lejohet lëvizja me makina private pa autorizim brenda qytetit.

Të riatdhesuarit do të karantinohen në banesë.

Nga 20 prilli, kur nisi hapja graduale e vendit e deri më tani është lëjuar qarkullimi i makinave me autorizim brenda qytetit, ecja e këmbësorëve me leje, për 2 orë brenda orës 17:30. Janë hapur të gjitha dyqanet e shitjes me pakicë, si dhe lejohet shërbimi i dërgesave i restoranteve dhe bareve. Lejohet shërbimi taksi brenda qytetit si dhe ndërqytetas me 2 persona të së njëjtës familje.

Në vendin tonë, në total ka 868 të infektuar, prej tyre 650 janë shëruar, 31 kanë vdekur, dhe 198 të infektuar aktivë. Prej 10 ditësh në vend nuk ka asnjë viktimë.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0