Si chatbots po ofrojnë funksionet kryesore në mbështetje të klientëve?


Chatbots po revolucionarizojnë marrëdhënien e kompanive me klientët duke u dhënë klientëve mundësinë të kontaktojnë kompaninë përmes aplikacioneve të mesazheve, postës elektronike ose tekstit për të ndihmuar në forcimin e besnikërisë së markës.

Lexo: Si të rrisni angazhimin në chatbot-in tuaj?

Shërbimi i klientit Chatbots:

Vetëm një përvojë negative e shërbimit ndaj klientit, mund të largojë klientët nga kompania. Në një raport nga Business Insider Intelligence, 60% e konsumatorëve amerikanë nuk kanë përfunduar një blerje të synuar bazuar në përvojën e dobët të shërbimit ndaj klientit. Kjo mund të përkthehet në miliarda dollarë të humbur në shitje vetëm për shitësit e SH.B.A-së.

Asistentë virtualë:

Përparimet në asistentët virtualë u kanë dhënë chatbots fuqinë për të bërë pyetje, të krijojnë kontekst dhe qëllim, dhe t’i ndihmojnë më mirë klientët. Komoditeti është një përbërës kryesor i përvojës së klientit, prandaj një chatbot 24/7 që trajton shërbimin ndaj klientit është një formë me kosto efektive dhe e fuqishme për të ofruar mbështetje themelore për konsumatorët.

Në mënyrë ideale, klientët marrin të njëjtin nivel shërbimi që ata do të bënin me një përfaqësues, por nëse lind një çështje shumë komplekse, klienti mund të ridrejtohet tek një përfaqësues njerëzor. Chatbotet e shërbimit të klientëve u përgjigjen pyetjeve bazuar në fjalë kyçe.  Bisedat e shërbimit të klientit përqendrohen në proçeset me shumë hapa ose parametrat e hyrjes për të ndihmuar më mirë klientët më shpejt, në vend që të bëjnë pyetje të shumta. Proçesimi i integruar i mësimit natyror (NLP) lejon që chatbotët të kuptojnë dhe të trajtojnë më shpejt kërkesat e klientëve.

Linja ajrore e Messenger:

Chatbots lejojnë fluturuesit të marrin përditësimet e udhëtimit. Fluturuesit nuk do të duhet t’u përgjigjen një seri pyetjesh hap pas hapi, por thjesht t’u kërkojnë botëve të kërkojë fluturime në destinacionin e zgjedhur dhe të prenotojë fluturimet e tyre.

Asistent Virtual Chatbots:

Dallimi midis një chatbot të shërbimit të klientit dhe një asistent virtual chatbot (VAC) janë funksionet e tyre. Përndryshe, teknologjitë themelore të tyre janë të ngjashme. Të mbështetur nga inteligjenca artificiale, të dy janë në gjendje të kuptojnë informacionin e ushqyer qoftë përmes tekstit ose njohjes së fjalës. Ashtu si chatbot-et e shërbimit të klientit, VAC-të ofrojnë informacion, shërbime dhe ndihmë në lidhje me faqet në internet dhe mbështesin një gamë të gjerë të aplikacioneve në biznes, arsimim, qeveri, kujdes shëndetësor dhe argëtim.

Disa asistentë virtualë përdoren më shpesh për të ndihmuar punonjësit e një organizate në vend të audiencës së jashtme. VAC-të mund të kryejnë një sërë detyrash për të organizuar më mirë një zyrë, siç është krijimi i listave, caktimi i ndonjë takimi ose kujtese, hapja e programeve kompjuterike ose aktivizimi i pajisjeve inteligjente. Të gjitha këto mund të kontrollohen me komanda zanore ose përmes tekstit.

Lexo: 6 shembuj të aplikimit të inteligjencës artificiale në jetën reale

Chatbots për faqet e internetit:

Chatbots në faqet e internetit mund të gjenerojnë udhëheqës dhe të rrisin normat e konvertimit nëse zbatohen si duhet. Integrimi i chatbots brenda faqeve të internetit të kompanive mund ta bëjë më të lehtë për përdoruesit të lundrojnë në faqe dhe të rregullojnë përvojat e përdoruesit.

Nëse doni realisht që të zhvilloni marrëdhënien me klientët tuaj, zhvilloni Chatbots-et si një mundësi e mirë.

Burimi: Business Insider

Must watch
Business Mag Nr. #22 - Dhjetor 2019

Kemi ndjekur me vëmendje zhvillimet në ekonomi, e në veçanti ata që ne i quajmë gjeneratorët e kësaj ekonomie, sipërmarrësit privatë. Padyshim që sfidat janë të mëdha. Tregje të pa konsoliduara, konkurrencë e pandershme në shumë sektorë, pak mundësi për financim dhe investime në projekte të reja, Por ne kemi vërejtur gjithashtu një dinamikë e dëshirë të madhe për të ecur përpara.

Në Numrin 22 të Revistës së Businessmag, ju do të gjeni sipërmarrës të dhjetëvjeçarit të fundit, të cilët po shënojnë historinë e tyre të suksesit pa u ndier. Aktivë, energjikë, vizionarë dhe shumë të thjeshtë, ata mund të jenë një model shumë i mirë për t’u ndjekur. I tillë është Urani. Pasioni për perfeksionizëm e siguri nuk ia ul ritmin marramendës të ngritjes dhe zhvillimit të një biznesi. Ai sot ka ngritur një rrjet biznesesh të tija dhe administron edhe sipërmarrje të tjera.

Në brendësi të revistës do të gjeni edhe sipërmarrës të tjerë, nga Shqipëria dhe Kosova.

Ky numër u është dedikuar personazheve të suksesshshëm dhe zhvillimit të aftësive në shërbim të tregut. Ndaj i kemi dedkuar një paketë speciale artikujsh kapitalit njerëzor, rëndësisë së tij, sfidave dhe projekteve të vitit të arshshëm, të prezantuara në Shkollën Verore organizuar nga projekti zviceran “Aftësi për Punë”.

Mes personazheve ju sjellim Brizida Delvina, administratore e një hoteli në Tiranë, Ajo ka zhvilluar një karrierë ideale në fushën e hoteleri-turizmit. Edhe pse Brizida pëlqen të rrijë larg vëmendjes, ajo është një model frymëzues dhe një mentore e mundshme, tashmë edhe për ju që do …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale