Shtyhet afati për digjitalizimin e transmetimeve analoge

transmetime analoge

Elbasani, Shkodra, Lezha dhe Vlora kanë afat deri në datën 30 shtator të vitit 2020 për të përfunduar procesin e digjitalizimit të transmetimeve analoge.

Vendimi është njoftuar nga Autoriteti i Mediava Audiovizive nëpërmjet një njoftimi për mediat. Sipas AMA-s, ky vendim është marrë për shkak të vështirësive, që u krijuan për punën në terren prej pandemisë.

Një tjetër arsye për shtyrjen e afatit është edhe sepse nuk ka përfunduar plotësisht struktura e transmetimit. Po ashtu, në bashkitë kryesore të këtyre qarqeve janë instaluar pikat e transmetimit, por mbeten pa sinjal disa bashki të tjera.

Lexoni: Greqia hap kufijtë me Shqipërinë më 1 korrik

AMA thotë se vendimi u mor edhe për të shmangur grumbujt e qytetarëve në zyrat postare apo në pika të ndryshme shitjesh për të blerë dekoderat.

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale