Shtyhet afati për digjitalizimin e transmetimeve analoge

Shtyhet afati për digjitalizimin e transmetimeve analoge

transmetime analoge

Elbasani, Shkodra, Lezha dhe Vlora kanë afat deri në datën 30 shtator të vitit 2020 për të përfunduar procesin e digjitalizimit të transmetimeve analoge.

Vendimi është njoftuar nga Autoriteti i Mediava Audiovizive nëpërmjet një njoftimi për mediat. Sipas AMA-s, ky vendim është marrë për shkak të vështirësive, që u krijuan për punën në terren prej pandemisë.

Një tjetër arsye për shtyrjen e afatit është edhe sepse nuk ka përfunduar plotësisht struktura e transmetimit. Po ashtu, në bashkitë kryesore të këtyre qarqeve janë instaluar pikat e transmetimit, por mbeten pa sinjal disa bashki të tjera.

Lexoni: Greqia hap kufijtë me Shqipërinë më 1 korrik

AMA thotë se vendimi u mor edhe për të shmangur grumbujt e qytetarëve në zyrat postare apo në pika të ndryshme shitjesh për të blerë dekoderat.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0