Shtohen kërkesat e përfaqësive të biznesit

Shtohen kërkesat e përfaqësive të biznesit


 Bashkimi i Dhomave të Tregtisë dhe Industrisë së Shqipërisë dhe Biznes Albania i kanë mbështetur bizneset gjatë këtyre ditëve, duke hartuar edhe një listë me propozime, të cilat do të lehtësonin situatën e tyre ekonomike në këtë moment të jashtëzakonshëm në të cilin ndodhen.

Propozimet që Bashkimi i Dhomave të Tregtisë dhe Industrisë së Shqipërisë dhe Biznes Albania i bëjnë ministrisë së Financave dhe Ekonomisë:

 1. Shtyrja e afatit të dorëzimit të pasqyrave financiare të vitit 2019, deklaratës së tatimit mbi fitimin, raportit të auditimit dhe njoftimin vjetor të transaksioneve të kontrolluara;
 2. Shtyrja e pagesës të të gjitha detyrimeve tatimore (TVSH, kontribute shoqërore, tatim fitimi, TAP etj) nga 3 deri në 6 muaj;
 3. Mos aplikimi i gjobave dhe kamatëvonesave për deklarimet dhe për pagesat e vonuara;
 4. Pezullim të aktiviteteve të mbyllura me vendim të qeverisë, në mënyrë që të mos paguajnë detyrimet fiskale;
 5. Shtyrja e afatit të pagesës së taksave lokale deri në 30 tetor;
 6. Përgjysmim në masën 50% të taksës vendore për godina që përdoren nga shoqëritë që kryejnë veprimtari tregtare, artizanale apo industriale;
 7. OSSHE dhe UKT të mos ushtrojnë presion për kryerjen e pagesave në kohë dhe të mos aplikojnë kamatëvonesa për pagesat e faturave të ujit dhe dritave deri ne 30 tetor;
 8. Shtyrje automatike e vlefshmërisë së çdo autorizimi, çertifikatë, apo leje që biznesi posedon nga 3 deri në 6 muaj;
 9. Karantinimi i detyrueshëm duhet të trajtohet si një sëmundje dhe duhet të paguhet nga Fondi i Sigurimit Shendëtsor;
 10. Në rast të bllokimit të aktivitetit, paga e punonjësve të mbulohet nga fondet e shtetit, pa qenë e nevojshme që ata të pushohen nga puna. Kjo do t’u garantonte jetesën në këtë moment të vështirë dhe mundësinë për të mos humbur vendin e punës;
 11. Duke marrë parasysh se kompanitë prodhuese, fason, call center etj punojnë me turne, 24 orë në ditë për 7 ditë në javë, të mos bllokohet veprimtaria, si edhe t’u jepet autorizim punonjësve që të mund të lëvizin drejt vendit të punës sipas turneve prej 6 apo 8 orësh në 24 orë;
 12. Të shihet mundësia që ndërmarrjet fason, të cilat hasin probleme lidhur me krizën globale, të ndihmohen nga shteti për të prodhuar maska dhe dizinfektantë për të mbuluar jo vetëm tregun shqiptar që po has vështrësi në furnizim, por edhe për të eksportuar në Evropë;
 13. Të krijohet një Protokoll, i cili të përmbajë direktivat që një kompani duhet të zbatojë, për të mos lejuar përhapjen e virusit COVID 19, por edhe zhvillimin e aktivitetit prodhues apo të shërbimit në prani të kushteve, të cilat u sigurojnë personave të cilët duhet të punojnë një nivel adeguat sigurie, duke mos cënuar edhe zhvillimin ekonomik të ndërmarrjeve dhe si rrjedhojë ekonominë shqiptare.
 14. Të sanksionohen spekulimet lidhur me çmimet e produkteve ushqimore, produktet farmaceutike, çmimet e maskave dhe dizinfektantëve, të cilët duhet të respektojnë çmimet e caktuara;
 15. Sigurimi i plotë i transportit të mallrave, në sektorin e prodhimit e të shërbimeve, për të mos penguar zhvillimin e tregtisë, por duke zbatuar normat e sigurisë;
 16. Mos pezullimi i punës në institucionet shtetërore që ofrojnë çertifikimin e produkteve ushqimore etj, mos pezullimi i punës në dogana, në mënyrë që të mos pengohet eksporti i produkteve vendase dhe shkëmbimet tregtare;
 17. Të ngrihen komitete pune për sektorët e prekur të përbërë nga ekspertë nga sektori publik dhe privat për të hartuar planin ekonomik të ndërhyrjes në këto sektorë, por edhe të zhvillimit të tyre ekonomik pos COVID-19;
 18. Të krijohen strumente financiare për ti suportuar bizneset edhe nga situatat që mund të krijohen pos COVID-19;
 19. Kompanitë e sigurimit të shohin mundësinë që të shtyhen afatet e pagesave të sigurimeve që kanë të bëjnë me automjetet, me shtëpitë, etj.
 20. I kërkojmë Bankës së Shqipërisë të negociojë me bankat e nivelit të dytë për shtyrjen e afatit për pagesat e kësteve të kredive, marrëveshjeve që kompanitë kanë me bankat dhe interesat deri në dhjetor 2020; dhe të eleminohet çdo penalitet lidhur me vonesat.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0