Shqiptarët të prirur drejt vetëpunësimit, 16.285 biznese të reja janë hapur në 2016 - Business Magazine Albania

Shqiptarët të prirur drejt vetëpunësimit, 16.285 biznese të reja janë hapur në 2016


Viti që lamë pas duket se ka qenë i mbarë për sipërmarrjen, pasi vetëm në kryeqytet janë regjistruar në total 16.285 biznese të reja.

Një numër ky i konsiderueshëm, që tregon dhe tendencën e qytetarëve për të pasur aktivitetin e tyre ekonomik, me qëllim vetëpunësimin dhe punësimin e individëve të tjerë.

Kështu, sipas të dhënave të gjeneruara nga Drejtoria e Përgjithshme e Taksave dhe Tarifave Vendore në Bashkinë e Tiranës, bëhet me dije se 11.900 biznese të reja të regjistruara gjatë vitit 2016 janë kryesore dhe 4385 biznese janë sekondare.

Numrin më të lartë ndër sipërmarrjet e reja kryesore, e zë biznesi i vogël, ku janë regjistruar rreth 10.475 gjatë vitit që kaloi, ndihmuar kjo edhe nga politika për uljen e taksave për këtë kategori biznesesh.

Ndërsa sa i përket bizneseve kryesore të mëdha, janë regjistruar 1293 ndërmarrje ekonomike gjatë gjithë vitit, 6 aktivitete kryesore VIP dhe 126 biznese të tjera kryesore.

Sa i përket sipërmarrjeve dytësore, pra aktivitete të ndërmarra nga individë që disponojnë një NIPT, numri më i lartë vërehet në regjistrimin e bizneseve të reja dytësore të mëdha me rreth 2189, ndjekur nga bizneset sekondare VIP, me 1602 sipërmarrje të reja dhe në fund renditen bizneset e vogla dytësore, ku gjatë vitit që lamë pas janë regjistruar 585 në total.

Burimi: Shkruar nga Elisabeta Dosku për SCAN

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0