Shqiptarët eksplorojnë tregun aziatik. Marrin pjesë në Ekspozitën Ndërkombëtare të Importit në Shangai » Business Magazine Albania – Media Dixhitale dedikuar Sipërmarrjes
Përditësuar së fundmi: 06/11/2018

Shqiptarët eksplorojnë tregun aziatik. Marrin pjesë në Ekspozitën Ndërkombëtare të Importit në Shangai

Share
nga Albana Mucaj
Nën 06, 2018

Vitet e fundit sipërmarrjet shqiptare kanë zgjeruar gjeografinë e panaireve. Ato po marrin pjesë në panaire ndërkombëtare në Europë, por edhe në tregun më dinamik, atë të Azisë.

Në panairin e Shangait të hapur këto keto dite, vendi përvaqësohet me pjesëmarrjen e katër kompanive: Kantina e Pijeve “Gjergj Kastrioti Skënderbeu”, “Aquila Group”, “Morava” dhe “Natyral ATC”.

Ekspozita e Parë Ndërkombëtare e Importit e Kinës është hapur në fillim të kësaj jave në Shangai. Në ceremoninë e hapjes mori pjesë edhe presidenti Xi Jinping.

Në këtë panair prezantohen me produktet e tyre 3600 kompani nga 172 vende, rajone e organizata ndërkombëtare.

Kjo ekspozita e parë kombëtare e këtij lloji dhe vjen në një kohë kur lufta tregtare e saj me SHBA është e hapur, pas vendimeve të presidentit Trump, për vendosjen e tarifave marramendëse për prodhimet kineze.

Lexo: Lufta tregtare me Kinën, Apple dhe Ford pritet të rrisin çmimet