Shqipëria dhe Hollanda, mundësi bashkëpunimi ekonomik mes tyre - Business Magazine Albania

Shqipëria dhe Hollanda, mundësi bashkëpunimi ekonomik mes tyre


Shqipëria dhe Hollanda po shikojnë mundësitë e rritjes së bashkëpunimit ekonomik. Në kuadër të rritjes së partneritetit mes bizneseve të të dyja vendeve, u zhvillua në Tiranë, seminari “Mundësitë e bashkëpunimit Hollandë-Shqipëri në sektorin e tekstilit dhe lëkurë-këpucës”.

Seminari u organizua me mbështetjen e ambasadës Hollandeze në Tiranë, në bashkëpunim me CSR Hollandë, MVO Nederland dhe AIDA-n si partneri kryesor shqiptar mbështetës në këtë projekt.

Ambasadorja hollandeze në Tiranë, Dewi van de Weerd, vlerësoi bashkëpunimi me AIDA-n në vitet e fundit, me qëllim krijimin e lidhjeve tregtare mes bizneseve të të dyja vendeve.

Në vijim të këtij aktiviteti, përfaqësuesi i AIDA-s, Pellumb Qosej, bëri një prezantim të sektorit të Tekstil – Konfeksionit, klimës së favorshme të investimeve në këtë sektor për bizneset hollandeze dhe mundësive për investime të reja në vendin tonë. Gjithashtu, një theks të veçantë iu dha rolit të AIDA-s në mbeshtetje të këtij sektori dhe fondeve që ajo menaxhon.

Gjatë aktivitetit u organizuan takime në formatin B2B mes 12 bizneseve hollandeze që aktivitetin e tyre e kanë të lidhur me tekstil – konfeksionet, lëkurë, këpucën, dizajnin dhe teknologjisë së modës, marketing etj dhe rreth 20 sipërmarrësve shqiptar të këtij sektori, duke zgjeruar mundësitë për bashkëpunim mes tyre.

Burimi: ata.gov.al

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0