Shkrep dhe luaj - seritë e reja Y të vivo janë smartfonët kampionë të përditshmërisë - Business Magazine Albania

Shkrep dhe luaj – seritë e reja Y të vivo janë smartfonët kampionë të përditshmërisë

Përditësimi i portofolit të vjeshtës me tre pajisje në linjën e serive Y në Evropë, me Y35, Y16 dhe Y76

• Shkrep dhe luaj, Seria Y është një kampion i vërtetë i përditshmërisë për të gjitha grupmoshat
• I pajisur me bateri të mëdha, dizajn të hollë dhe kamera të shkëlqyera, Seria Y ofron performancë të shkëlqyer në çdo pikë çmimi
• Me veçorinë e përmirësuar të RAM-it të zgjeruar 3.0, Y35 është një mjet i përsosur për kryerjen e shumë detyrave dhe kalimin ndërmjet aplikacioneve

Nxirrni dhe luani – gjatë gjithë ditës, çdo ditë: Me veçori praktike dhe bateri të qëndrueshme, telefonat inteligjentë të rinj të Serisë Y nga vivo janë kampionë të vërtetë të përditshmërisë. Nga Y35 që mburret me një kamerë 50 MP dhe funksionin e përmirësuar të RAM-it të zgjeruar 3.0, i cili tani ofron një memorie shtesë 8 GB* për kryerjen e lehtë të shumë detyrave dhe ndërrimin e shpejtë të aplikacioneve, te bateritë e mëdha 5000 miliamp me karikim të zgjuar për të gjithë gamën, telefonat e serisë së re Y janë një “thikë e ushtrisë zvicerane” e telefonave inteligjentë. Duke shtuar sistemin operativ Android 12, gama e re e Serive Y bashkon dizajnin elegant, shumë hapësirë ruajtëse dhe veçoritë e kamerës për Shkrepjen Perfekte, me vlerë që është e vështirë të përputhet.

Përjetoni aventurat e jetës me Y35

Me veçoritë e tij inteligjente dhe performancën e fortë, Y35 siguron që përdoruesit të mos humbasin kurrë aventurat e jetës. Përmbush detyrat e përditshme me ruajtje dhe memorie të shkëlqyer, një bateri bujare me aftësi karikimi të shpejtë dhe një sistem kamerash gjithmonë gati. Me një hapësirë ruajtjeje të jashtëzakonshme 256 GB në këtë kategori, Y35 ofron shumë hapësirë për aplikacione, video dhe foto. Për ata që kërkojnë edhe më shumë hapësirë ruajtëse, foleja e kartës së memories së Y35 lejon deri në 1 TB memorie shtesë dhe sfidon pritshmëritë me 8 GB RAM, e cila mund të rritet me 8 GB të tjera nëpërmjet veçorisë inovative të RAM-it të zgjeruar 3.0 të vivo-s. Kjo zgjidhje softuerike bazohet në hapësirën ruajtëse të telefonit për memorie shtesë kur kërkohet, duke e bërë Y35 një kampion të vërtetë të memories në kategorinë e tij të çmimeve dhe një mjet të përsosur për ndërrimin pa mundim të shpejtë të aplikacioneve dhe kryerjen e shumë detyrave.

Siç është rasti me të gjithë telefonat inteligjentë vivo, Y35 është projektuar për të ndihmuar çdo përdorues të arrijë shkrepjen e tij të përsosur, me veçori që e bëjnë kapjen e fotove dhe videove, argëtuese dhe të lehtë. Në anën e pasme, sistemi i tij i trefishtë i kamerës kombinon një kamerë kryesore me rezolucion të lartë 50 MP me një kamerë makro 2MP për shkrepje nga afër deri në 4 cm dhe kamerë bokeh 2MP për efekte krijuese të turbullimit të sfondit dhe portrete të përmirësuara. Përveçse ofron rezolucion të lartë, sensori i madh i kamerës kryesore 50 MP siguron performancë të shkëlqyer në çdo kusht ndriçimi. Modaliteti i tij “Super Night” përdor reduktimin e avancuar te zhurmes me shumë korniza për të kapur të gjithë bukurinë e skenave të natës – edhe në kushtet e një ndricimi të dobët. Natyrisht, për adhuruesit e selfie kamera e përparme 16 MP e Y35 përdor gjithashtu modalitetin Super Night dhe reduktimin e avancuar të zhurmës për të krijuar imazhe të qarta të ndritshme edhe në dritë të ulët. Kamera e përparme përmban gjithashtu Selfie Spotlight Band – një blic i dedikuar që siguron dritë mbushëse për portrete të këndshme.

Falë baterisë së tij 5000 mAh dhe teknologjisë inteligjente per kursimin e energjisë, Y35 mund të mbajë ritmin me stilet hektike te jetesës pa u konsumuar bateria. Me karikim të shpejtë 18 W, bateria ngarkohet nga 1 në 70% brenda 70 minutave ose mund të shtojë energji të mjaftueshme për 258 minuta video me vetëm 15 minuta karikim. E ngarkuar plotësisht, bateria bën të mundur që të shijoni 14,3 orë transmetim video HD ose ta mbani Y35 në gatishmëri për dy ditë të plota. Performanca e qetë sigurohet nga Platforma Mobile Qualcomm Snapdragon 680, e cila ofron funksionim pa probleme duke optimizuar përdorimin e energjisë për të zgjatur jetën e baterisë. Me një procesor Octa-core dhe me shpejtësi procesimi deri në 2,4 Ghz, Snapdragon 680 ofron 20% performancë më të shpejtë me një bërthamë dhe 10% performancë më të shpejtë të GPU-së sesa çipat e gjeneratës së mëparshme.

Lexo: Cili aparat celular përshtatet me stilin tuaj?

I pajisur me një ekran 6,5” FHD+, ai ofron një pamje të gjerë dhe gjithëpërfshirëse si për video ashtu edhe për lojëra. Rezolucioni 2408×1080 dhe frekuenca e rifreskimit 90 Hz i lejojnë konsumatorët të shijojnë plotësisht argëtimin dhe lojërat. Përveç kësaj, Y35 përmban një sistem altoparlantësh me cilësi të lartë Audio Booster me volum deri në 72 dB, për audio të pa ndikuar nga lëvizja. Së fundi, Y35 përmban një dizajn të bukur minimalist: një kornizë e sheshtë, lakim i këndshëm 2.5D dhe qoshe të rrumbullakosura sigurojnë që ai të jetë i rehatshëm për t’u mbajtur në dorë. Y35 është i disponueshëm në dy ngjyra – Dawn Gold, i cili ka një shtresë inovative me dy shtresa që e paraqet atë me ndryshime të nuancave të arta dhe Starlight Blue, e cila ka një shkëlqim delikat të qiellit të natës.

Duke qenë se telefonat inteligjentë janë ndër pajisjet më personale që përdorin konsumatorët, ata duhet të mbajnë ritmin me qëndrueshmëri dhe besueshmëri; Kjo është arsyeja pse vivo testoi Y35 në laboratorin e tij përpara prodhimit në masë, përmes 32,000 testeve të rënies, duke lidhur dhe shkëputur kufjet 6500 herë dhe kabllon USB për 6000 herë**.

Dilni me stil me vlerën e jashtëzakonshme Y16
Y16 i ri i nivelit fillestar tregon se nuk është e nevojshme të shpenzoni shumë për të patur një telefon, performanca e të cilit plotëson nevojat tuaja. Ky telefon inteligjent i Serisë Y ende ofron veçori të shkëlqyera dhe performancë të fortë për të ofruar një kombinim bindës të vlerës, me një dizajn elegant. Y16 ofron 128 GB memorie, e cila mund të zgjerohet përmes kartës MicroSD deri në 1 TB ekstra. Ai gjithashtu përmban veçorinë RAM të zgjeruar të vivo-s që shton 1 GB RAM shtesë virtuale në RAM 4 GB në bord, për të mbështetur aplikacione më aktive në sfond dhe për të mundësuar kalimin e qetë midis aplikacioneve.

Si një smartphone i serisë Y, Y16 ofron gjithashtu jetëgjatësi të madhe të baterisë. Bateria e tij 5000 mAh e bën të lehtë shijimin e videove, lojërave dhe muzikës pa u mbaruar. Ai madje mbështet karikimin e kundërt – një veçori e shkëlqyer që ju lejon të përdorni baterinë e Y16 për të ndihmuar në karikimin e pajisjeve të tjera gjatë kohës që jeni në lëvizje.

Sistemi i kamerave të dyfishta gjithashtu ofron qasjen karakteristike argëtuese dhe krijuese të vivo-s ndaj fotove dhe videove. Krahas një kamere kryesore 13MP dhe një kamere makro 2MP, Y16 suporton veçoritë shumë të dashura si Panorama, Beaty Face, Foto Live, Time-Lapse, Pro Mode dhe Documents për të rritur cilësinë dhe kreativitetin e imazheve.

Y16 nuk bën kompromis me stilin dhe është krijuar me qoshe të lakuar dhe një dizajn shumë të hollë. Pavarësisht baterisë së tij të madhe, Y16 është thjesht 8,19 mm i trashë. I disponueshëm në ngjyrë të artë verbuese me një pamje vezulluese ose të zezë elegante me një pamje delikate me teksturë të krijuar nga përfundimi i saj me fluorit, Y16 është edhe i këndshëm për t’u parë dhe i rehatshëm për t’u mbajtur.

Për ta bërë atë “provë për jetën”, si edhe pjesa tjetër e kësaj game, vivo ka testuar Y16 në para-prodhim, përmes 70,000 shtypjeve të butonit të volumit, 150,000 shtypjeve të butonit të energjisë, gjysmë milioni shtypje në skanerin e gjurmëve të gishtërinjve, si dhe 10,000 lidhje dhe shkëputje te portës USB dhe 6500 lidhje dhe shkëputje të kufjeve**

Shkrepje perfekte: Y76 5G ultra i hollë
• Kamera e avancuar 50 MP për shkrepjen perfekte
• Teknologjia e jashtëzakonshme 44W FlashCharge dhe bateri që zgjat
• Dizajn tërheqës i hollë, SIM i dyfishtë dhe performancë e lartë me lidhje 5G

Smartphone-i i ri jep kombinimin e Y Series me pamje të mrekullueshme dhe karakteristika konkurruese në trupin më të hollë të serisë – me vetëm 7.79mm. Pavarësisht pamjes së tij të hollë, Y76 5G ofron rritje të performancës aty ku ka rëndësi, falë një kamere të avancuar 50 MP për Shkrepjen Perfekte dhe një sistemi multi-Turbo që optimizon përdorimin e rrjetit, IA, performancën e lojrave dhe disipimin e nxehtësisë. Krahas një baterie të gjatë 4100mAh, teknologjia e besueshme 44W FlashCharge e Vivo siguron që Y76 5G mund të mbajë ritmin e jetës moderne. Si të gjithë smartphone-t Y Series, Y76 ofron një gjerësi të jashtëzakonshme karakteristikash dhe vlerash, me mbështetje të dyfishtë-SIM, lidhshmërinë e shpejtë 5G dhe një sensor anësor të gjurmëve të gishtërinjve. Përdorimi i përditshëm është pa mundim intuitiv falë Funtouch OS 12 të vivo, i cili siguron një përvojë të qetë dhe të këndshme që është e zgjeruar me Ultra-Game Mode 2.0, Nano Music Player dhe widgets të reja.

Fotografi të mëdha, të përpunuara shpejt: vivo Y76 5G
vivo fokusohet në ndihmën e konsumatorëve për të krijuar shkrepjen perfekte – me telefona inteligjentë që gjithmonë vënë kamerën në vend të parë. Kjo vazhdon me Y76 5G, i cili krenohet me një kamera kryesore 50 Megapixel si pjesë e një sistemi të trefishtë kamerash të pasme – të plotësuara nga të gjitha fuqitë përpunuese dhe karakteristikat intuitive të softuerit të nevojshme për të dhënë rezultate të mëdha çdo ditë dhe çliruar kreativitetin e përdoruesve. Në pjesën e përparme, ai përmban një kamera 16 MP HD. Për fotografi të qarta dhe reale gjatë natës, Y76 5G ofron Modalitetin Super Night Shift 2.0 të vivos, ndërsa veçoritë Fun Shot si Face Beauty i ri dhe Multi – Style ofrojnë mundësi të reja të kreativitetit. Kapja e mprehtë dhe ultra e qëndrueshme e videove sigurohet nga EIS dhe Eye Autofocus.

Nën sipërfaqen e hollë të Y76 5G është i pajisur me çipin MediaTek Dimensity 700 7nm 5G dhe 8GB RAM për të siguruar përpunim të shpejtë të imazhit dhe për të mbajtur aplikacionet të funksionojnë pa probleme. Përveç RAM 8GB, zbatimi i teknologjisë Extended RAM 2.0 lejon Y76 5G të tërheqë një shtesë 4GB nga ROM. Kjo memorje e kombinuar prej 12GB lejon përdoruesit të kalojnë midis aplikacioneve me lehtësi dhe siguron performancë të lirë. Përveç kësaj, kapaciteti maksimal [128GB/256GB] i ruajtjes siguron shumë hapësirë për aplikacionet dhe kapjen e kujtimeve të çmuara.

Teknologjia e jashtëzakonshme 44W FlashCharge dhe jetëgjatësia e balancuar e baterisë
Y76 5G i ri dallohet në klasën e tij falë teknologjisë së tij të karikimit të skajeve kryesore. Falë 44W FlashCharge, bateria 4100mAh (TYP) mund të karikohet në mënyrë efikase dhe të shpejtë në 70% në vetëm 32 minuta*, duke lënë mënjanë kështu shqetësimet për karikimim e baterisë.

Përjetoni modelin më të hollë 5G Y Series të vivo deri tani
Y76 5G i ri jep shumë më tepër ndërsa është jashtëzakonisht i hijshëm dhe i hollë. Me një trashësi prej vetëm 7.79mm është smartphone 5G më i hollë në serinë Y të vivo, ndërsa konturet e trupit ofrojnë ndjesi te këndshme në duar. I disponueshëm në opsionet e ngjyrave Cosmic Aurora dhe Midnight Space dhe me një fund të ngrirë të kapakut të pasëm ai dallon nga llojet e tjera.

Çmimet dhe disponueshmeria
Y35 do të jetë i disponueshëm në Shqipëri në partnerin zyrtar të vivo Neptun duke filluar nga [22.11.2022]. Çmimi I rekomanduar i shitjes për Y36 është [28,990 lekë].
Y16 do të jetë I disponueshëm në Shqipëri në partnerin zyrtar të vivo Neptun duke filluar nga [22.11.2022]. Çmimi I rekomanduar I shitjes për Y16 është [19,990 lekë].
Y76 do të jetë I disponueshëm në Shqipëri në partnerin zyrtar të vivo Neptun duke filluar nga [22.11.2022]. Çmimi I rekomanduar I shitjes për Y76 është [30,990 lekë].

* Veçoria e RAM-it të zgjeruar arrihet përmes softuerit, duke lejuar pajisjen të ndajë një pjesë të caktuar të ruajtjes së telefonit si memorie shtesë pune. Sistemi zbatohet në mënyrë inteligjente dhe ndizet dhe fiket automatikisht, kur disponohet memorie adekuate e ruajtjes së telefonit.

**Testet e kryera në laboratorin e testimit vivo, në mostrat e para-prodhimit, në një mjedis testimi të kontrolluar. Të gjitha të dhënat në njoftimin për shtyp bazohen në parametrat e dizajnit teknik vivo, rezultatet e testeve laboratorike dhe të dhënat e testeve të furnizuesit. Performanca aktuale mund të ndryshojë në bazë të versionit të softuerit, mjedisit specifik të testimit dhe modelit të telefonit.

###

Rreth vivo
vivo është një kompani teknologjike që krijon produkte të mëdha bazuar në një vlerë të drejtuar nga dizajni, me pajisje të zgjuara dhe shërbime inteligjente si thelbi i saj. Kompania synon të ndërtojë një urë midis njerëzve dhe botës dixhitale. Nëpërmjet kreativitetit unik, vivo u ofron përdoruesve një jetë gjithnjë e më të volitshme mobile dhe dixhitale. Duke ndjekur vlerat bazë të kompanisë, të cilat përfshijnë Benfen*, orientimin e përdoruesit, vlerën e drejtuar nga dizajni, mësimin e vazhdueshëm, dhe shpirtin e ekipit, vivo ka zbatuar një strategji të zhvillimit të qëndrueshëm me vizionin e zhvillimit në një korporatë më të shëndetshme, më të qëndrueshme të klasit botëror.

Ndërsa bashkon dhe zhvillon talentet më të mira lokale për të dhënë përsosmëri, vivo mbështetet nga një rrjet qendrash R&D në Shenzhen, Dongguan, Nanjing, Pekin, Hangzhou, Shangai dhe Xi’an, duke u fokusuar në zhvillimin e teknologjive moderne të konsumit, duke përfshirë 5G, inteligjencën artificiale, dizajnin industrial, sistemin e imazheve dhe teknologji të tjera të reja. Vivo gjithashtu ka krijuar një rrjet inteligjent të prodhimit (duke përfshirë ata të autorizuar nga vivo), me një kapacitet vjetor prodhimi prej gati 200 milionë smartphone. Deri tani, Vivo ka degëuar rrjetin e saj të shitjeve në më shumë se 70 vende dhe rajone dhe është i dashur nga më shumë se 400 milionë përdorues në mbarë botën.

*”Benfen” është një term që përshkruan qëndrimin për të bërë gjërat e duhura dhe për t’i bërë gjërat siç duhet – që është përshkrimi ideal i misionit të vivo për të krijuar vlerë për shoqërinë.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0