Shkencëtarët ‘ndërtojnë’ binjakun dixhital të Tokës - Business Magazine Albania

Shkencëtarët ‘ndërtojnë’ binjakun dixhital të Tokës

Shkencëtarët po ‘ndërtojnë’ një planet dixhital të njëjtë me planetin Tokë për të siguruar informacione në lidhje me motin ekstrem dhe ndryshimin e klimës. Ky “binjak dixhital” do të jetë një përfaqësim virtual i sa më shumë proceseve në sipërfaqen e planetit tonë duke përfshirë ndikimin e njeriut në ujë, ushqim dhe sistemet e energjisë.

Në të kaluarën, parashikimet e klimës dhe motit janë përqendruar në rajone lokale ose në sisteme më të mëdha globale. Me motin duke u bërë më i ashpër, ka një nevojë në rritje për të vlerësuar ndikimet e krizës së klimës. Pothuajse gjysmë milioni njerëz kanë vdekur në katastrofa natyrore të lidhura me motin ekstrem në dy dekadat e fundit, sipas Germanëatch, një organizatë jofitimprurëse Gjermane.

Një raport i Kombeve të Bashkuara zbuloi kohët e fundit se numri i incidenteve të lidhura me klimën është rritur në mënyrë dramatike që nga vitet 1980. Projekti shpreson të sigurojë një metodë të testimit të skenarëve që do të ndihmonin politikëbërësit dhe shkencëtarët të përgatiten për të ardhmen. Për shembull, do të bëhen skenarë hipotetikë siç janë ndërtimi i fermave me erë në të gjithë Europën dhe informacioni se ku të mbillni mund të sigurohen nga modeli.

“Nëse po planifikoni të merrni një tokë në Holandë, për shembull, unë mund të përshkoj të dhënat në binjakun dixhital dhe të kontrolloj nëse prona do të jetë prodhuese edhe nga ngjarjet ekstreme të pritura në 2050,” thotë Peter Bauer, bashkëstudiues i projektit.

‘Destination Earth’ është një projekt i përbashkët midis organizatave shkencore europiane dhe ekspertëve në informatikë në ETH Zurich, një Universitet publik kërkimor në Zvicër. Bashkimi Europian shpreson që ky projekt të mundësojë një zhvillim më të qëndrueshëm dhe të mbështesë politikat mjedisore në vitet e ardhshme.

Deri në vitin 2025, ekipi synon të ketë dhe funksionojë deri në pesë binjakë dixhitalë. Të dhënat nga këto simulime do të kombinohen për të krijuar “një binjak të plotë dixhital të Tokës”.

REUTERS

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0