Shkencëtarët bëjnë thirrje të eliminohet përdorimi i barit artificial dhe pesticideve - Business Magazine Albania

Shkencëtarët bëjnë thirrje të eliminohet përdorimi i barit artificial dhe pesticideve

Shkencëtarët

Pronarët e familjes duhet të marrin një zbritje nga taksat lokale nëse ata bëjnë kopshte të qëndrueshme, thonë studiuesit.

Bari artificial dhe pesticidet gjithashtu duhet të ndalohen për të ndihmuar në mbrojtjen e mjedisit, sipas një studimi nga Universiteti i Sheffield. Profesor Ross Cameron tha se kopshtet duhet të jenë “të mbushura me bimë që të jenë të dobishme për mjedisin lokal”.

Qeveria synon që të gjithë të kenë mundësi të aksesojnë hapësirën e gjelbër brenda 15 minutash në këmbë nga shtëpia e tyre. Disa qytete mund të kenë humbur gjysmën e hapësirës së tyre të kopshtit të gjelbër gjatë 20 viteve të fundit, me pronarët e shtëpive që shtrojnë zona për rrugë dhe oborr ose e zëvendësojnë atë me bar të rremë, thanë studiuesit.

Lexo edhe: Doni të jeni më miqësorë me mjedisin? Tre këshilla për kompanitë në 2023-in

Profesori Cameron tha se kjo çon në rritjen e temperaturave urbane, sepse bimët ndihmojnë në ftohjen e ajrit përreth tyre.

“Kopshtet përbëjnë një të tretën e të gjitha zonave tona urbane dhe janë hapësira jetike përsa i përket mbajtjes së freskët të ndërtesave dhe mjediseve të qytetit gjatë verës, thithjes së shiut për të shmangur përmbytjet e shpejta dhe ofrimin e një strehe të rëndësishme për kafshët e egra,” tha ai.

“Shumë banorë përdorin bar artificial që vret shumë nga jeta e tokës nën të, dhe kur bimët e vërteta janë të pranishme, ne gabimisht supozojmë se duhet t’i godasim me një koktej kimikatesh për t’i mbajtur ata të gjallë dhe pa dëmtues.”

Studimi, i botuar në revistën Urban Forestry and Urban Greening, u bën thirrje politikëbërësve të prezantojnë stimuj për t’u siguruar që kopshtet të jenë të mbjella mirë, të tilla si paratë për faturat për pronarët e shtëpisë dhe shpërblimet financiare për njerëzit që mbjellin pemë. / BBC

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0