Shkenca konfirmon që njerëzit absorbojnë energjinë nga të tjerët - Business Magazine Albania

Shkenca konfirmon që njerëzit absorbojnë energjinë nga të tjerët


A ju ka ndodhur ndonjëherë, që kur keni qenë me një person të keni ndjerë një energji negative, sikur personi është duke vjedhur energjinë tuaj?

“Gjithçka është energji” është një nga aksiomat kryesore të shkencës dhe qeniet njerëzore nuk janë të huaj me transformimet e energjisë.

Një studim interesant është kryer në Universitetin e Bielefeld, Gjermani, e cila tregon se bimët mund të thithin energji nga bimë të tjera. Olivia Bader-Lee, mjeke dhe terapiste, e ka ndjekur me imtësi këtë hetim.

Shkenca që studion sjelljen e energjisë në qeniet e gjalla quhet bioenergjitikë.

Ky hulumtim është kryer tek algat, në mënyrë specifike në llojin e quajtur Chlamydomonas reinhardtii. Gjatë studimiut u zbulua se përveç fotosintezës, ato kanë një burim alternativ të energjisë, i cili ka si funksion absorbimin e energjisë nga algat e tjera. Nën drejtimin e këtij hulumtimi është edhe biologu gjerman Olaf Kruse dhe gjetjet e tij u raportuan në Naturesite.com.

Sipas Bader-Lee, trupat tanë janë si sfungjerët, thithin energjinë që është rreth nesh. “Kjo është arsyeja pse ka disa njerëz ndihen të parehatshëm, kur ata janë në një grup të caktuar me një përzierje të energjisë dhe emocioneve”.

“Trupi i njeriut është shumë i ngjashëm me një bimë, thith energjinë e nevojshme për të ushqyer gjendjen tuaj emocionale dhe mund t’i japë energji qelizave dhe të rritë sasinë e kortizolit, për të ushqyer qelizat në varësi të nevojës emocionale,” vazhdoi Bader-Lee.

Kjo është arsyeja pse shumë njerëz mund të ndryshojnë humorin e tyre e cila çon në të qenit nervoz, i stresuar, i zemëruar, në ankth, i trishtuar, por edhe i lumtur, optimist dhe i buzëqeshur.

Bader-Lee thotë se gjatë shekujve, njeriu e ka humbur lidhjen me natyrën, në të cilin shkëmbimi i energjisë mund të sjellë përfitime të mëdha për njerëzimin.

Në fund të fundit, shpirti është energji dhe ajo që ne e quajmë “mbinatyrore” nuk është asgjë më shumë se manifestimi i energjive të ndryshme në botë. Kjo ka qenë e njohur në kulturat e lashta nga çdo kontinent, por shkenca ka vendosur ta injorojë atë dhe vetëm pak shkencëtarë guxojnë të flasin për këtë çështje, nga frika e kritikës dhe refuzimit nga ana e komunitetit shkencor.

Burimi: theusualroutine.com

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0