Shkenca konfirmon që njerëzit absorbojnë energjinë nga të tjerët


A ju ka ndodhur ndonjëherë, që kur keni qenë me një person të keni ndjerë një energji negative, sikur personi është duke vjedhur energjinë tuaj?

“Gjithçka është energji” është një nga aksiomat kryesore të shkencës dhe qeniet njerëzore nuk janë të huaj me transformimet e energjisë.

Një studim interesant është kryer në Universitetin e Bielefeld, Gjermani, e cila tregon se bimët mund të thithin energji nga bimë të tjera. Olivia Bader-Lee, mjeke dhe terapiste, e ka ndjekur me imtësi këtë hetim.

Shkenca që studion sjelljen e energjisë në qeniet e gjalla quhet bioenergjitikë.

Ky hulumtim është kryer tek algat, në mënyrë specifike në llojin e quajtur Chlamydomonas reinhardtii. Gjatë studimiut u zbulua se përveç fotosintezës, ato kanë një burim alternativ të energjisë, i cili ka si funksion absorbimin e energjisë nga algat e tjera. Nën drejtimin e këtij hulumtimi është edhe biologu gjerman Olaf Kruse dhe gjetjet e tij u raportuan në Naturesite.com.

Sipas Bader-Lee, trupat tanë janë si sfungjerët, thithin energjinë që është rreth nesh. “Kjo është arsyeja pse ka disa njerëz ndihen të parehatshëm, kur ata janë në një grup të caktuar me një përzierje të energjisë dhe emocioneve”.

“Trupi i njeriut është shumë i ngjashëm me një bimë, thith energjinë e nevojshme për të ushqyer gjendjen tuaj emocionale dhe mund t’i japë energji qelizave dhe të rritë sasinë e kortizolit, për të ushqyer qelizat në varësi të nevojës emocionale,” vazhdoi Bader-Lee.

Kjo është arsyeja pse shumë njerëz mund të ndryshojnë humorin e tyre e cila çon në të qenit nervoz, i stresuar, i zemëruar, në ankth, i trishtuar, por edhe i lumtur, optimist dhe i buzëqeshur.

Bader-Lee thotë se gjatë shekujve, njeriu e ka humbur lidhjen me natyrën, në të cilin shkëmbimi i energjisë mund të sjellë përfitime të mëdha për njerëzimin.

Në fund të fundit, shpirti është energji dhe ajo që ne e quajmë “mbinatyrore” nuk është asgjë më shumë se manifestimi i energjive të ndryshme në botë. Kjo ka qenë e njohur në kulturat e lashta nga çdo kontinent, por shkenca ka vendosur ta injorojë atë dhe vetëm pak shkencëtarë guxojnë të flasin për këtë çështje, nga frika e kritikës dhe refuzimit nga ana e komunitetit shkencor.

Burimi: theusualroutine.com

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0