Shkenca ju tregon, sa orë gjumë ju nevojitet sipas moshës

Shkenca ju tregon, sa orë gjumë ju nevojitet sipas moshës


Zakonisht, njerëzit mendojnë se 7-8 orë gjumë është mjaftueshëm, por nuk po flasim për këtë.

Gjumi është një pjesë integrale e jetës sonë. Nuk ka asgjë më të mirë se të shtrihesh në krevat pas një dite të lodhshme pune.

Nëse truri dhe trupi juaj nuk furnizohen mjaftueshëm me gjumë, risku për të zhvilluar këto sëmundje është shumë i lartë:

 • Lodhje
 • Depresion
 • Ndryshime të funksionit të hormoneve
 • Sëmundje kardiovaskulare
 • Probleme optike
 • Diabet

Por sa orë na nevojiten për të bërë një gjumë të mirë?

Shkencëtarët kanë zbuluar lidhjen midis moshës dhe orëve që nevojiten për një gjumë të mirë.

 • 0-3 muajsh: 14-17 orë
 • 4-11 muajsh: 12-15 orë
 • 1-2 vjeç: 11-14 orë
 • 3-5 vjeç: 10-13 orë
 • 6-13 vjeç: 9-11 orë
 • 14-17 vjeç: 8-10 orë
 • 18-25 vjeç: 7-9 orë
 • 26-64 vjeç: 7-9 orë
 • 65+ vjeç: 7-8 orë

/BrightSide

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0