Shitet kompjuteri i parë Apple - Business Magazine Albania

Shitet kompjuteri i parë Apple


Një prototip Apple 1, i përbërë prej relikeve elektronike-grail është shitur për 815,000 dollarë ( 618.000 paund). Bashkë-themeluesit e Apple, Steve Jobs dhe Steve Wozniak ndërtuan vetëm 200 kompjutera në vitin 1976.Modeli që doli në ankand këtë javë përmban shenjat tell-tale që tregon se ajo është një prototip.

Një historian kompjuteri thotë se është “një nga të parët, në mos të jetë i pari” kompjuter Apple.

Ky “variant” i Apple 1 pritej që të kushtonte 1 milion dollarë, por drejtuesi i ankandit Charitybuzz tha për BBC se oferta e fundit ishte 815,000 dollarë.

Kjo do të thotë se nuk është kompjuteri Apple 1 me fitim më të lartë- ky dallim i takon një versioni të rrallë që u shit për 905.000 dollarë në një ankand BonhamsNew York në tetor të 2014-tës.

Një zëdhënëse e Charitybuzz tha se “rreth 80 ofertues” po shikonin artikullin. Ajo mohoi raportimet se ka pasur një përpjekje të minutës së fundit për çmimin prej 1.2 milion dollarësh, me sa duket u bë tepër vonë për t’u pranuar.

 

shitet-kompjuteri-i-pare-apple-businessmag

/BBC.com

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #33 - Nëntor 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0