Shirat dëmtuan bujqësinë. Paralajmërohet ulje e eksporteve

Shirat dëmtuan bujqësinë. Paralajmërohet ulje e eksporteve


Kulturat bujqësore të dimrit, po eksportohen më pak se një vit më parë. Reshjet e shumta shkaktuan përmbytje në fushat e hapura, duke dëmtuar përfundimisht të mbjelljat për lakrën, lulelakrën, brokolin e luleshtrydhet.

Mersin Lika, prodhues dhe eksportues i produkteve bujqësore, tregon se ka ulur në mënyrë të dukshme eksportet këtë vit. “Për shkak të reshjeve dhe daljes së lumit nga shtrati, është dëmtuar mbi 70% e sipërfaqes së mbjellë. Për këtë arësye nuk po eksportoj më si më parë, ndonëse kërkesa është”, thotë Mersini.

Me tokat e shtrira kryesisht në Gosë të Kavajës, Mersini pak vite më parë eksportonte në më shumë se 40 shtete pjesa më e madhe e të cilave në veri dhe lindje të Europës. Ai siguronte shitjen e prodhimit të të gjithë fermerëve të zonës, krahas prodhimit të tij. Mersini tregon se, “ky është viti i katërt që më dëmtohen të mbjellat nga përmbytjet ndaj do të filloj të tkurr aktivitetin”.

Më pak është prekur prodhimi në sera. Ruzhdi Koni, sipërmarrës për fidanët dhe eksportues i prodhimeve bujqësore, tregon se prodhimet e serave nuk patën dëme të mëdha, Por, ai tregon se prodhimi bujqësor këtë vit rrezikon të humbasë avantazhin kryesor. Atë të prodhimit të hershëm. “Për shkak të shirave, e temperaturave jo të favorshme, mbjellat janë vonuar, duke  shtyrë proshimin me dy javë”, thotë Koni.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0