Shërohet pacienti i parë në Itali, funksionoi ilaçi eksperimental


 Shpresat se ilaçi eksperimental remdesivir mund të kurojë pacientët e koronavirusit u rritën pasi një italian 79-vjeçar, i cili kishte rezultuar pozitiv, u trajtua me këtë ilaç dhe u shërua.

Antivirali u zhvillua nga firma amerikane e ilaçeve Gilead për Ebola-n. Ai u përdor për të trajtuar infermierien skoceze, Pauline Cafferkey, kur ajo pësoi një relaps (rikthim të sëmundjes), 18 muaj pasi u shërua nga sëmundja me të cilën u infektua, ndërkohë që ishte vullnetare në Sierra Leone.

Aktualisht remdesivir është duke u testuar në pesë prova klinike Covid-19, përfshirë nga Instituti Kombëtar i Shëndetit i SHBA (NIH) në 13 pacientë të shtruar në spital, pasi u infektuan me koronavirus në bordin e anijes së lundrimit, Diamond Princess në Japoni. Personi i parë që rezultoi pozitiv me virusin në SHBA, u trajtua gjithashtu me ilaçin dhe është shëruar plotësisht.

Një rast i raportuar në New England Journal of Medicine, thoshte që burri filloi të ndihej më mirë brenda ditës së parë, kur filloi të kurohej me remdesivir intravenoz. Të martën në mbrëmje, presidenti i rajonit Liguria në Itali, Giovanni Toti tha se zona kishte parë rastin e parë të vërtetë të kurimit të koronavirusit, një burrë 79-vjeçar i cili u trajtua me remdesivir. Ai do të kthehet së shpejti në shtëpinë e tij në Lombardi.

Bruce Aylward nga Organizata Botërore e Shëndetit tha muajin e kaluar: “Ka vetëm një ilaç tani për tani, që ne mendojmë se mund të ketë efikasitet të vërtetë. Dhe ky është remdesivir.” Deri më tani është vërtetuar se Remdesivir kuron virusin Mers-CoV – shkakun e Sindromës së Frymëmarrjes të Lindjes së Mesme (MERS), tek kafshët.

Aktualisht nuk ka terapi të aprovuara për koronavirusin, por shumë vende janë duke punuar për anti-viruset, me shpresën se mund të japin rezultat kundër infeksionit.

Prova e parë klinike për vaksinat ka filluar në SHBA, pas testimit tek kafshët.

The Telegraph

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale