Shenja të mundshme të jetës në një planet tjetër? - Business Magazine Albania

Shenja të mundshme të jetës në një planet tjetër?

Shenja të mundshme të jetës në një planet tjetër?

Teleskopi Hapësinor James Webb i NASA-s mund të ketë zbuluar prova paraprake të një shenje jete në një planet të largët. Mund të ketë zbuluar një molekulë të quajtur dimetil sulfid (DMS). Në Tokë, të paktën, kjo prodhohet vetëm nga jeta.

Studiuesit theksojnë se zbulimi në planetin 120 vite dritë larg është “jo i fortë” dhe nevojiten më shumë të dhëna për të konfirmuar praninë e tij. Studiuesit kanë zbuluar gjithashtu metan dhe CO2 në atmosferën e planetit. Zbulimi i këtyre gazeve mund të nënkuptojë se planeti, i quajtur K2-18b, ka një oqean ujor.

Prof Nikku Madhusudhan, i Universitetit të Kembrixhit, i cili udhëhoqi hulumtimin, i tha BBC News se i gjithë ekipi i tij ishte “i tronditur” kur panë rezultatet.

“Në Tokë, DMS prodhohet vetëm nga jeta. Pjesa më e madhe e tij në atmosferën e Tokës emetohet nga fitoplanktoni në mjediset detare,” tha ai.

Kujdes
Por, Prof Madhusudhan e përshkroi zbulimin e DMS si tentativë dhe tha se do të nevojiteshin më shumë të dhëna për të konfirmuar praninë e tij. Këto rezultate priten brenda një viti. “Nëse konfirmohet, do të ishte një marrëveshje e madhe dhe ndiej një përgjegjësi për ta rregulluar këtë nëse ne po bëjmë një pretendim kaq të madh.”

Është hera e parë që astronomët kanë zbuluar mundësinë e DMS në një planet që rrotullohet rreth një ylli të largët. Por, ata po i trajtojnë rezultatet me kujdes, duke vënë në dukje se një pretendim i bërë në vitin 2020 për praninë e një molekule tjetër, të quajtur fosfinë, që mund të prodhohej nga organizmat e gjallë në retë e Venusit u kundërshtua një vit më vonë. Megjithatë, Dr Robert Massey, i cili është i pavarur nga kërkimi dhe zëvendësdrejtor i Shoqërisë Mbretërore Astronomike në Londër, tha se ishte i emocionuar nga rezultatet.

“Ne po shkojmë ngadalë drejt pikës ku do të jemi në gjendje t’i përgjigjemi pyetjes së madhe nëse jemi vetëm në Univers apo jo,” tha ai. ”Unë jam optimist se një ditë do të gjejmë shenja jete. Ndoshta do të jetë kjo, ndoshta pas 10 apo edhe 50 vjetësh do të kemi prova aq bindëse sa është shpjegimi më i mirë”.

JWST është në gjendje të analizojë dritën që kalon nëpër atmosferën e planetit të largët. Ajo dritë përmban nënshkrimin kimik të molekulave në atmosferën e saj. Detajet mund të deshifrohen duke e ndarë dritën në frekuencat e saj përbërëse – më tepër si një prizëm që krijon një spektër ylberi. Nëse mungojnë pjesë të spektrit që rezulton, ai është përthithur nga kimikatet në atmosferën e planetit, duke u mundësuar studiuesve të zbulojnë përbërjen e tij.


Arritja është edhe më e jashtëzakonshme sepse planeti është më shumë se 1.1 milion miliardë km larg, kështu që sasia e dritës që arrin teleskopin hapësinor është e vogël.

Si dhe DMS, analiza spektrale zbuloi një bollëk të gazeve metan dhe dioksid karboni me një shkallë të mirë besimi. Përqindjet e CO2 dhe metanit janë në përputhje me faktin se ekziston një oqean uji nën një atmosferë të pasur me hidrogjen. Teleskopi Hubble i NASA-s kishte zbuluar më parë praninë e avullit të ujit, prandaj planeti, i cili është quajtur K2-18b, ishte një nga të parët që u hetua nga JWST shumë më i fuqishëm, por mundësia e një oqeani është e madhe. hap përpara.

Lexo edhe:Kina zbulon planet për vendosjen e astronautëve në hënë deri në vitin 2030

Ajo që e bën këtë planet  edhe më intrigues është se ai nuk është si Toka, të ashtuquajturat planetë shkëmborë, të zbuluar rreth yjeve të largët që janë kandidatë për jetë. K2-18b është gati nëntë herë më i madh se Toka.

Ekzoplanetët – të cilët janë planete që rrotullohen rreth yjeve të tjerë – të cilët kanë përmasa midis atyre të Tokës dhe Neptunit, nuk ngjajnë me asgjë në sistemin tonë diellor. Kjo do të thotë se këta ‘nën-Neptune’ kuptohen dobët, siç është natyra e atmosferave të tyre, sipas Dr Subhajit Sarkar nga Universiteti i Cardiff-it, i cili është një tjetër anëtar i ekipit të analizës.

“Edhe pse ky lloj planeti nuk ekziston në sistemin tonë diellor, nën-Neptunët janë lloji më i zakonshëm i planetit i njohur deri më tani në galaktikë,” tha ai. “Ne kemi marrë spektrin më të detajuar të një nën-Neptuni të zonës së banueshme deri më tani, dhe kjo na lejoi të përpunonim molekulat që ekzistojnë në atmosferën e tij.”

bbc

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #33 - Nëntor 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0