Shefi i Microsoft: Kaosi i OpenAI nuk ka lidhje me sigurinë e AI - Business Magazine Albania

Shefi i Microsoft: Kaosi i OpenAI nuk ka lidhje me sigurinë e AI

Shefi i Microsoft: Kaosi i OpenAI nuk ka lidhje me sigurinë e AI

Kaosi i fundit në kompaninë e inteligjencës artificiale (AI) OpenAI nuk ishte për shkak të një mosmarrëveshjeje mbi sigurinë, tha presidenti i Microsoft. Ishte frika  se shkarkimi i shefit të OpenAI, Sam Altman, pasoi një zbulim “të rrezikshëm” te krijuesi i ChatGPT.

Brad Smith i tha BBC-së se shkarkimi i shokut “nuk ishte në thelb për një shqetësim të tillë”.

Microsoft është investitori kryesor në OpenAI dhe ofroi të punësonte z.Altman përpara se ai të rikthehej në firmë javën e kaluar. Gjatë dramës, u hodh në qendër të vëmendjes se si konkurrenca tregtare po i jep formë zhvillimit të sistemeve të AI dhe ritmin me të cilin po lëviz teknologjia. Shifrat e teknologjisë, përfshirë pronarin e X-së, Elon Musk, sugjeruan që shkarkimi i zotit Altman dhe riemërimi i tij pasues, ishin rezultat i një mosmarrëveshjeje për sigurinë e AI.

Smith i tha BBC-së: “Unë nuk mendoj se është aspak kështu. Mendoj se padyshim ka pasur një divergjencë midis bordit dhe të tjerëve. “Unë mendoj se ajo që është më e rëndësishme është se ekziston një bord i ri. Partneriteti midis OpenAI dhe Microsoft është aq i fortë sa kurrë.” Z. Altman ishte një bashkëthemelues i OpenAI dhe u bë fytyra e chatbot-it të saj novator ChatGPT pasi u lançua vitin e kaluar. Ai siguroi një rritje të konsiderueshme financimi në masën 13 miliardë dollarë (10 miliardë £) nga Microsoft, gjë që ndihmoi në katapultimin e biznesit.

Pas shkarkimit të zotit Altman nga bordi i OpenAI, Microsoft më pas i ofroi atij një punë që drejtonte një ekip të ri kërkimor të avancuar të AI. Por, kthimi i tij në postin e tij erdhi pas një revolte të kompanisë ku më shumë se 700 punonjës të OpenAI nënshkruan një letër drejtuar bordit duke kërcënuar se do ta ndiqte atë në Microsoft nëse nuk rivendosej.

Lexo edhe:ChatGPT mbush sot 1 vjeç!

Nuk është dhënë asnjë arsye për shkarkimin, përveç deklaratës së bordit, në të cilën ata thanë se besonin se ai nuk kishte qenë “vazhdimisht i sinqertë në komunikim” me ta, dhe si rezultat ata kishin “humbur besimin” në udhëheqjen e tij.

Smith ishte në Londër për të zbuluar një investim prej 2.5 miliardë funtesh në qendrat e avancuara të të dhënave të krijuara për të nxitur përdorimin e ardhshëm të AI në MB.

Ai i tha ngjarjes: “Ka mundësi që Mbretëria e Bashkuar të përfitojë jo vetëm nga ky investim në inovacion, por nga konkurrenca midis Microsoft dhe Google dhe të tjerëve. Mendoj se këtu po shkon e ardhmja. “Dhe unë mendoj se ajo që ne kemi bërë dy javët e fundit në mbështetjen e AI të hapur do të ndihmojë në avancimin e kësaj edhe më shumë.” Frika se AI do t’i kapërcejë njerëzit në vitin e ardhshëm ishin të pabaza, tha ai. “Nuk ka absolutisht asnjë probabilitet që ju do të shihni këtë të ashtuquajtur inteligjencë të përgjithshme artificiale, ku kompjuterët janë më të fuqishëm se sa njerëzit vijnë në 12 muajt e ardhshëm. Do të duhen vite, nëse jo shumë dekada.”

BBC

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #33 - Nëntor 2023

Numri 33 i revistës tonë, i cili me krenari mund të quhet “Revista e Personazheve.” Në këtë numër, jemi fokusuar në trajtimin e personaliteteve të shquara në fusha të ndryshme, brenda dhe jashtë kufijve të vendit tonë.

Dinamika e emigracionit ka bërë që shqiptarët të kontribuojnë në mënyra të ndryshme në vende të shumta të botës, duke ruajtur gjithmonë lidhjen me atdhen. Numri ynë i ri shpalos ngjarjet dhe angazhimet e tyre, duke sjellë në fokus dinamikën e tyre në ekonominë globale.

Në faqet e revistës, do të njiheni me personalitete të rëndësishme si Drita Ivanaj, e cila me fondacionin e saj ndihmon në avancimin e arsimit dhe kulturës. Gjithashtu, do të përfshihemi në misionin e dr. Skënder Myrtezanit dhe anëtarëve të Vatra Queens, New York, për kthimin e eshtrave të At Fan Nolit në Shqipëri.

Marjana Koçeku, …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0