ChatGPT mbush sot 1 vjeç! - Business Magazine Albania

ChatGPT mbush sot 1 vjeç!

ChatGPT mbush sot 1 vjeç!

Duken si vite që kur chatbot i OpenAI ChatGPT hyri në jetën tonë, megjithatë, sot shënon vetëm një vit që nga lançimi i tij. Chatbot u lançua më 30 nëntor të vitit të kaluar dhe që atëherë ka ndryshuar perceptimin e publikut për Inteligjencën Artificiale (AI).

Ndërsa shumica prej nesh mund të jenë mësuar të thërrasin Siri-n e Apple ose Alexa-s së Amazon që vetëm t’i përgjigjet “më falni, nuk e kuptova”, ChatGPT dhe robotët e tjerë konkurrues të AI kanë bërë që komunikimi me AI të ndihet më shumë si një bisedë mes dy të rriturish.

Pra, çfarë mësimesh kemi nxjerrë pasi teknologjia AI bëhet një pjesë më e madhe e jetës sonë?

Në një testament për evolucionin e shpejtë të inteligjencës artificiale, ChatGPT, i zhvilluar nga OpenAI, shënon sot një vjetorin e tij. I lançuar me qëllimin për të revolucionarizuar të kuptuarit dhe gjenerimin e gjuhës natyrore, ChatGPT është bërë një prani e kudondodhur në bisedat në internet.

Gjatë vitit të kaluar, miliona përdorues në mbarë botën janë angazhuar me ChatGPT, duke kërkuar informacion, ndihmë dhe madje edhe një bisedë miqësore. Shkathtësia e modelit e ka lejuar atë të kapërcejë bisedat e rastësishme, të gjejë aplikacione në krijimin e përmbajtjes, ndihmën për të mësuar dhe mbështetjen profesionale të shkrimit. Përdoruesit kanë vlerësuar aftësinë e tij për të gjeneruar ide kreative, për të ndihmuar me sfidat e kodimit dhe për të ofruar shoqëri nëpërmjet ndërveprimeve dinamike.

Angazhimi i OpenAI për përmirësim të vazhdueshëm është i dukshëm në rrugëtimin e modelit. Me një lak të fortë reagimesh, përdoruesit kanë luajtur një rol kryesor në rafinimin e ChatGPT, duke kontribuar në përditësimet që rrisin performancën e tij dhe adresojnë kufizimet. Ndërsa ChatGPT mbush një vjeç, ai qëndron si një testament i përpjekjeve bashkëpunuese midis zhvilluesve dhe përdoruesve në formësimin e së ardhmes së AI bisedore.

Duke parë përpara, OpenAI shpreh entuziazëm për rritjen e mundshme dhe aplikimet e ChatGPT në fusha të ndryshme. Pika historike e një viti nuk është thjesht një festë, por një hap drejt një të ardhmeje ku përpunimi i gjuhës natyrore vazhdon të pasurojë dhe ripërcaktojë ndërveprimet njeri-makinë. Urime për një vit bisedash, mësimi dhe peizazhi në zhvillim të AI!

“Tre miliardë njerëz tani kanë qasje në ChatGPT ose Copilot ose në Bard, të cilët janë tre robotët e mëdhenj të chat-it të AI,” tha futuristi Mark Pesce . Dhe për ata që kanë akses tek robotët, përdorimet ndryshojnë nga shkrimi i të folurit, tek krijimi i recetave, tek shkrimi i poezive apo thjesht argëtimi.

Përdorime të tjera variojnë nga përmbledhja e dokumenteve të mëdha, krijimi i planeve mësimore, ndihma në fushën mjekësore dhe madje edhe krijimi i makrove për të vendosur baste sportive më të informuara. Z. Pesce tha se viti i kaluar ka qenë kryesisht për të mësuar se si t’i përdorni këto robotë në mënyrë të sigurt dhe me mençuri. “Kur i afroheni këtyre sistemeve, kuptoni se ata janë vërtet të mirë në tingullin vërtet të arsyeshëm, por nuk ka asnjë ndjenjë të brendshme të së vërtetës apo të rreme,” i tha ai programit. “Ne mund t’i shijojmë ato, mund të argëtohemi me ta, por duhet të jemi shumë të kujdesshëm duke i përdorur ato në situata kritike.”

Kur AI keqpërdoret
Pavarësisht se ka ekzistuar vetëm për 12 muaj, ChatGPT ka rezultuar se nuk është i panjohur për polemika. Që në fillim, pas krijimit të tij, ai tashmë po shkaktonte probleme në klasë, me disa studentë që përdornin chatbot për të përfunduar detyrat e shtëpisë ose detyrat. Teknologjia mund të jetë shumë e vështirë për t’u zbuluar. Tre shtete kanë ndaluar tashmë ChatGPT në shkollat publike. Një numër universitetesh në fillim të këtij viti i thanë një hetimi të Senatit se do të duhej të ndryshonin mënyrën e mësimdhënies – sepse po bëhet e pamundur të ndalosh studentët të përdorin AI. Nuk janë vetëm studentët, gjithashtu.

Një avokat me bazë në Nju Jork e gjeti veten në grindje pasi përdori ChatGPT për të bërë kërkime për një rast lëndimi personal dhe ai dha citate të rreme. Kohët e fundit, revista Sports Illustrated është akuzuar për përdorimin e AI për të krijuar profile të rreme gazetarësh dhe artikuj të rremë.

Në përdorime më të këqija, disa njerëz po përdorin AI për mashtrime, ndërsa të tjerët po krijojnë materiale të rreme të abuzimit me fëmijët. Ka pasur thirrje që qeveria australiane të rregullojë më mirë AI për këto arsye.

Lexo edhe:Përdorimi i AI mund të krijojë një javë katër-ditore pune më shpejt nga se e mendoni

Vetë OpenAI është përballur gjithashtu me kritika në të kaluarën.

Një eksperte e ligjit dhe teknologjisë në Universitetin e Australisë Perëndimore (UWA), Julia Powles, i tha një hetim mbi kompaninë zbuloi se ajo punësonte punonjës në Kenia për 2 dollarë në orë për të hequr përmbajtjet e neveritshme dhe të ndjeshme në internet.

Punonjësit thuhet se duhet të analizojnë përmbajtjen seksualisht eksplicite, raciste dhe ofenduese për orë të tëra në ditë, me shumë që thonë se kanë përjetuar efekte afatgjata të shëndetit mendor dhe PTSD nga puna.

Si ndihet ChatGPT për përvjetorin?
Ne e pyetëm ChatGPT se si ndihej për ditëlindjen e tij – na tha se nuk kishte ndjenja.

abcnews

 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #33 - Nëntor 2023

Numri 33 i revistës tonë, i cili me krenari mund të quhet “Revista e Personazheve.” Në këtë numër, jemi fokusuar në trajtimin e personaliteteve të shquara në fusha të ndryshme, brenda dhe jashtë kufijve të vendit tonë.

Dinamika e emigracionit ka bërë që shqiptarët të kontribuojnë në mënyra të ndryshme në vende të shumta të botës, duke ruajtur gjithmonë lidhjen me atdhen. Numri ynë i ri shpalos ngjarjet dhe angazhimet e tyre, duke sjellë në fokus dinamikën e tyre në ekonominë globale.

Në faqet e revistës, do të njiheni me personalitete të rëndësishme si Drita Ivanaj, e cila me fondacionin e saj ndihmon në avancimin e arsimit dhe kulturës. Gjithashtu, do të përfshihemi në misionin e dr. Skënder Myrtezanit dhe anëtarëve të Vatra Queens, New York, për kthimin e eshtrave të At Fan Nolit në Shqipëri.

Marjana Koçeku, …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0