Sfidë 30-ditore për të optimizuar mendjen, trupin dhe shpirtin tuaj  - Business Magazine Albania

Sfidë 30-ditore për të optimizuar mendjen, trupin dhe shpirtin tuaj 

Sfidë 30-ditore

Gjëja më e keqe që mund të bëjë një lider është të mos rritet. Kjo sfidë 30-ditore është krijuar për të ndihmuar liderët të rriten dhe të përmirësojnë mendjen, trupin dhe shpirtin e tyre. 

Webster’s e përkufizon optimizimin si përdorimin më të mirë ose më efektiv të një situate, mundësie ose burimi. Në këtë situatë, ju jeni burimi që do të përmirësohet kudo. 

Në vetëm 30 ditë, ju mund të stërvitni mendjen tuaj, të ndërtoni trupin tuaj dhe të lidhni shpirtin tuaj. Kjo do t’ju lejojë të aksesoni veten tuaj më të optimizuar si person dhe udhëheqës. Kur ta bëni këtë, të gjithë rreth jush do të detyrohen të përmirësohen gjithashtu. Ja se si të optimizoni mendjen, trupin dhe shpirtin tuaj në 30 ditë: 

Flini shtatë+ orë çdo ditë 

Ne jetojmë në një kulturë ku të gjithë lavdërojnë ata që punojnë shumë, por demoralizojnë ata që flenë. Si udhëheqës, ju duhet ta drejtoni bisedën me veprimet tuaja. Pra, për 30 ditët e ardhshme, bëni prioritet gjumin shtatë orë ose më shumë. Jeff Bezos sigurohet që ai të flejë tetë orë çdo natë dhe t’ia predikojë atë udhëheqjes së tij dhe botës në përgjithësi. 

Lexoni: Dëshironi të përmirësoni kreativitetin dhe fokusin tuaj? Provoni të hani çokollatë për mëngjes 

Si udhëheqës, ndikimi juaj i ndihmon të tjerët të kuptojnë rëndësinë e një pushimi të mirë gjatë natës. Ata do të shohin gjithashtu se të sigurohen që trupat e tyre të pushojnë mjaftueshëm është po aq e rëndësishme sa të sigurohen që ata të bëjnë punën e tyre kur janë zgjuar. Pa gjumin e duhur, nuk mund të optimizoni asgjë, sepse gjumi është pika e fillimit. 

Udhëheqësit e optimizuar bëjnë shtatë orë gjumë çdo natë. Pra, për 30 ditët e ardhshme, gjurmoni gjumin tuaj dhe mbani shënim se si ndiheni. Ju garantoj se do të keni një ndjenjë të shtuar të mirëqenies, energji të jashtëzakonshme dhe qartësi masive si kurrë më parë. 

Ushtrohuni 15 minuta çdo ditë 

Trupi është menduar të lëvizë çdo ditë. Ne nuk jemi krijuar që thjesht të ulemi në tavolinë gjatë gjithë ditës, të kthehemi në shtëpi dhe të shikojmë televizor dhe ta bëjmë atë përsëri. Stërvitja e bën trupin të përshtatshëm për distanca të gjata dhe betejat e përditshme të udhëheqjes. 

Pavarësisht se si mund të ndiheni emocionalisht, disiplina për të shkuar çdo ditë në palestër do të përkthehet në performancën tuaj të punës dhe se si shfaqeni si udhëheqës. 

Pini shumë ujë çdo ditë 

Trupat tanë janë të përbërë nga 80% ujë. Dhe vetëm një rënie e lehtë në nivelet e ujit mund të çojë në prodhim më pak se optimal nga trupi juaj. Si udhëheqës, ju gjithmonë dëshironi të jeni në pozicionin më të mirë të mundshëm për të bërë zgjedhjet më të mira për ekipin tuaj. Pra, duke u siguruar që po pini  ujë mjaftueshëm çdo ditë do të rrisë ndjenjën tuaj të mirëqenies, do të sjellë qartësi në mendimet tuaja dhe do të mprehë fokusin tuaj.    

Lexoni pesë faqe të një libri çdo ditë 

Liderët janë lexues. Me mënyrën se si bota po ndryshon me shpejtësi çdo ditë, ju duhet të lexoni për të qëndruar përpara, jo vetëm me informacionin, por edhe për të mbajtur mendjen tuaj të mprehtë. Personi mesatar merr librin e tij të fundit pas kolegjit, dhe duke lexuar deri këtu, e di që nuk po kërkoni të jeni aspak mesatar. Është e lehtë të besosh se pesë faqe nuk janë asgjë dhe se mund të bësh më shumë, megjithatë, fillo me pesë faqe, dhe nëse lexon më shumë, shkëlqyeshëm. 

Meditoni për pesë minuta çdo ditë 

Ju keni mijëra, nëse jo miliona, mendime që vrapojnë çdo ditë. Si udhëheqës, ju vazhdimisht mendoni për të tjerët dhe e vendosni veten në vend të dytë. Si rezultat, ju po i jepni vetes një ngarkesë masive në mendjen tuaj. 

Vendosni një kohëmatës për pesë minuta. Merrni pak kohë për t’u shtrirë në tokë dhe thjesht mbyllni sytë. Lërini mendimet tuaja të rrjedhin lirshëm ndërsa ju thjesht merrni frymë. Meditimi ndihmon mendjen tuaj dhe rinovon mendimet tuaja në mënyrë që të arrini veten tuaj. Ju nuk mund të jeni versioni më i optimizuar nëse gjithmonë u jepni të tjerëve dhe kurrë vetes. Të qenit egoist dhe t’i japësh vetes është kritike për këtë detyrë. 

Shprehni mirënjohjen çdo ditë 

Jeta nuk ju lejon të jeni një person me fat 24/7. Kjo është e pamundur, dhe ju do të bënit neglizhencë emocionale ndaj gamës tjetër të emocioneve tuaja. Sidoqoftë, gjithmonë mund të gjuani të mirat në të gjitha situatat dhe të përqëndroheni në të qenit i kënaqur. 

Lumturia është një emocion që vjen dhe shkon. Megjithatë, të kesh një këndvështrim pozitiv është një tipar karakteri që mund të zhvillosh. Ju e zhvilloni atë duke shprehur mirënjohje për tre gjëra në jetën tuaj çdo ditë. Çdo ditë, bëni këtë detyrë të thjeshtë por të fuqishme, dhe do të optimizoheni dhe do të filloni të jeni një dritë më pozitive në një botë të errët. 

Lexoni: Bill Gates shpjegon “Si të parandalojmë pandeminë e ardhshme” 

Në vetëm 30 ditë, do ta shihni mendjen, trupin dhe shpirtin tuaj më të harmonizuar, të optimizuar dhe pozitiv. 

/entrepreneur

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #31 - Prill 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0