Sektori i energjisë përcakton objektivat deri në 2030 - Business Magazine Albania

Sektori i energjisë përcakton objektivat deri në 2030


Takimi i fundit i Këshillit të Ministrave më 31 korrik 2018, ndër të tjera shikoi miratimin e një strategjie të re për sektorin e energjisë deri në vitin 2030. Hartimi i se cilës është rezultat i një procesi qe ka zgjatuar prej disa vitesh dhe kishte parë se fundmi prezantimin ne publiku më 26 mars 2018.

Korniza e re strategjike tashme e ne vijim do te mbështetet në dy shtylla kryesore: zhvillimi i reformave për të nxitur integrimin rajonal dhe forcimin e qëndrueshmërisë, të udhëhequr nga pjesëmarrja në iniciativën e Komunitetit të Energjisë, dhe në veçanti në nivel ndërkombëtar nga Marrëveshja e Parisit për ndryshimet klimatike.

Strategjia e energjisë 2018-2030 vjen pas një periudhe zhvillimesh dinamike për ekonominë në tërësi dhe në veçanti për sektorin e energjisë. Sektor qe po përjeton reforma të rëndësishme strukturore bazuar në një tërësi ligjesh, aktesh normative dhe rregullatore të përtërita plotësisht. Kështu që tashme për me tej hapet mundësia e ndjekjes së objektivave strategjike të vendit për të lejuar integrimin e plotë në infrastrukturën energjetike evropiane.

Një kuadër që do të shërbejë si bazë për zhvillimin e Planit të Integruar të Energjisë dhe Klimës në 2018. E gjitha për te ndërtuar një paketë për të adresuar dhe përshtatur me kontekstin shqiptar, pesë dimensionet e Strategjisë së Bashkimit të Energjisë, në përputhje me procesin e negociatave qe do çelen se afërmi për përgatitjen e anëtarësimit, duke çuar në një nivel më të lartë sigurinë energjetikë, objektivat e qëndrueshmërisë, konkurrencën, etj.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0