Sekretari i OKB: Dhuna në familje është rritur, për shkak të pandemisë, të mbrohen gratë dhe vajzat

Sekretari i OKB: Dhuna në familje është rritur, për shkak të pandemisë, të mbrohen gratë dhe vajzat


Sekretari i Përgjithshëm i OKB, Antonio Guterres, ka bërë një apel global për të mbrojtur gratë dhe vajzat “në shtëpi”, pasi mbyllja e shkaktuar nga pandemia e koronavirus përkeqëson dhunën në familje.

Lexo: Rama: nuk ka gjoba, por heqje lirie për ata që thyejnë rregullat

Deklarata e tij vjen pas shtimit të episodeve të dhunës në familje nga fillimi i pandemisë Coronavirus.

“Dhuna nuk është e kufizuar në fushën e betejës”, tha Guterres në një video angleze me titra në frëngjisht, arabisht, spanjisht, kinezçe dhe rusisht, duke përsëritur edhe një herë kërkesën e tij për armëpushim në vendet me konflikte të vazhdueshme dhe përqëndrimin e të gjitha energjive në objektivin e vetëm të luftës kundër Covid-19.

“Fatkeqësisht, shumë gra dhe vajza janë veçanërisht të rrezikuara nga dhuna aty ku duhet të mbrohen. Në shtëpitë e tyre. Kjo është arsyeja pse sot bëj një thirrje të re për paqen në shtëpi, në të gjithë botën.

Javët e fundit, pasi presionet ekonomike dhe sociale janë përkeqësuar dhe frika është rritur, bota ka pësuar një rritje të tmerrshme të dhunës në familje, “tha kreu i Kombeve të Bashkuara.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0